RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Sztorm na Bałtyku, silny wiatr w prawie całym kraju

Mieszkańcy południa kraju powinni zachować szczególną ostrożność (fot. TVP)

W niedzielę po południu najsilniejszego wiatru należy spodziewać się w południowej Polsce – wynika z nowych ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Alerty drugiego stopnia obowiązują w dziesięciu województwach. Wiatr w porywach może osiągać 110 km/h.

Wiatr i śliskie drogi. IMGW wydał ostrzeżenie

W piątek wieczorem IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem i oblodzeniem dróg w znacznej części kraju. Alertem zostały...

zobacz więcej

Przed bardzo silnym wiatrem ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak poinformowano na Twitterze, RCB wyśle SMS-y z ostrzeżeniem do mieszkańców przebywających na terenie 10 województw. „Zadbajcie o bezpieczeństwo” – zaapelowało Centrum.

Alertem drugiego stopnia objęte są: Podkarpacie, Małopolska, Śląsk, woj. opolskie, Dolny Śląsk i Ziemia Świętokrzyska, a także południowe części województw: lubelskiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują północną część czterech ostatnich województw, a także część Mazowsza oraz północne powiaty województw zachodniopomorskiego, Pomorza oraz Podlasia.

Na obszarach objętych alertem drugiego stopnia prędkość wiatru w porywach osiągnie do 110 km/h. Wśród terenów objętych alertem stopnia pierwszego najmocniejszego wiatru należy spodziewać się na Lubelszczyźnie i Mazowszu, gdzie w przypadku burzy jego prędkość może osiągnąć 100 km/h.

RCB zaleca, by mieszkańcy terenów objętych ostrzeżeniami w miarę możliwości zostali w domu oraz zabezpieczyli rzeczy, które porwane wiatrem mogą stanowić zagrożenie. Centrum przypomina przy tym, że ze względu na silny wiatr mogą pojawić się przerwy w dostawie prądu.

IMGW ostrzega: silny wiatr na północy i południu kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w czterech województwach na północy i południu kraju. Najsilniejszy wiatr...

zobacz więcej

Słabnie natomiast wiatr w woj. pomorskim. Strażacy usuwali tam w sobotę wieczorem skutki wichury. Wyjeżdżali przede wszystkim do powalonych drzew, które blokowały ulice. W Strzeszewie zawaliła się ściana domu wielorodzinnego. Wichura spowodowała również przerwy w dostawie prądu.

Jak poinformował PAP dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku st. kpt. Daniel Duda, w związku z wichurą na Pomorzu strażacy interweniowali w sobotni wieczór 38 razy.

Obecnie w północnej części woj. pomorskiego obowiązuje ostrzeżenie I stopnia, a wiatr w porywach może sięgać 90 km/godz.

źródło:

Zobacz więcej