Raport

Epidemia koronawirusa

Panika w Korei Płd. Koronawirus w szpitalu psychiatrycznym i na pogrzebie

Najtrudniejsza sytuacja jest w dwóch miastach na południu Korei Południowej – w Daegu i Cheongdo. (fot. PAP/ EPA/YONHAP)

Alarmujące wiadomości napływają z Korei Południowej. W południowej części kraju odnotowano dwa ogniska zakażeń kooronawirusem nowego typu. Doszło do nich podczas uroczystości żałobnych, w których brało udział około 9 tysięcy członków jednej z sekt, oraz w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym.

W Korei Południowej rośnie zagrożenie epidemii zachorowań na zapalenie płuc wywołane koronawirusem.

Najtrudniejsza sytuacja jest w dwóch miastach na południu kraju – Daegu oraz Cheongdo. W pierwszym doszło do zakażeń prawdopodobnie podczas uroczystości żałobnych zorganizowanych ku czci założyciela jednej z sekt. Spotkanie trwało od 31 stycznia do 2 lutego. Wzięło w nim udział ponad 9 tysięcy osób. Poddano je kwarantannie w domach.

Ponad 1000 osób zgłosiło się do szpitala z grypodobnymi objawami. Koreańskie władze ogłosiły dwuipółmilionowe Daegu w prowincji Cheongdo „specjalną strefą”, do której wysłano lekarzy wojskowych oraz dodatkowy personel medyczny.

Wiele zachorowań stwierdzono także w Cheongdo, w szpitalu dla umysłowo chorych. Zdziwienie i niepokój lekarzy budzi fakt, że oddziały w placówce to pomieszczenia zamknięte dla innych mieszkańców i objęte ścisłym rygorem. Wszczęto dochodzenie, które ma wyjaśnić, jak wirus na te oddziały się dostał.

źródło:
Zobacz więcej