Raport

Epidemia koronawirusa

Andrzej Duda: Harcerzem jest się do końca życia

To jest dla mnie zawsze wielka radość móc gościć w Pałacu Prezydenckim w Dniu Myśli Braterskiej harcerzy, nad którymi protektorat honorowy objąłem jako prezydent RP i harcerz. Harcerzem jest się do końca życia, a ja na pewno się tak czuję – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

„Wychodzimy do wyborców”. Horała o kampanii Dudy

Kandydaci na prezydenta prowadzą kampanie, a ich sztaby zbierają podpisy poparcia. W Gdyni na konferencji prasowej pełnomocnik okręgowy PiS Marcin...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami organizacji harcerskich objętych honorowym protektoratem Prezydenta RP.

– Bardzo wam dziękuję, że przybyliście, że mogliśmy wspólnie zapalić watrę, że za chwilę zawiążemy wokół niej krąg przyjaźni i braterstwa – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że w ruchu harcerskim jest coś wielkiego, coś niesamowitego. – On wiąże na całe życie. Zazwyczaj jest tak, że nawet wiele lat po tym jak zakończyłeś czynną służbę harcerską, twoi koledzy, twoje koleżanki z zastępu czy drużyny pozostają twoimi najbliższymi znajomymi. Bo to są wspólne więzi, bo to są wspólne dni spędzone na obozach, bo znasz tych ludzi od zawsze i wiesz, że możesz na nich liczyć w najtrudniejszej sytuacji – mówił Andrzej Duda.

Sondaż. Rośnie poparcie dla Andrzeja Dudy. Przewidywana duża frekwencja

W lutym największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda, na którego chciało głosować 40 proc. badanych deklarujących udział w wyborach prezydenckich;...

zobacz więcej

W trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim zostało zawarte porozumienie pomiędzy Wojskami Obrony Terytorialnej a Związkiem Harcerstwa Polskiego i Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej.

– Bardzo się cieszę, że poprzez porozumienie (...) harcerze będą mogli korzystać ze sprzętu Wojsk Obrony Terytorialnej, do którego pewnie normalnie nie mieliby dostępu – podkreślił prezydent, który dodał, że ma nadzieję, że ta współpraca przyniesie wiele dobrego ludziom, którym służą żołnierze WOT i harcerze.

Prezydent wskazał, że jest to wyjątkowy rok, bo 2020 jest rokiem stulecia protektoratu prezydenckiego nad Związkiem Harcerstwa Polskiego. – W grudniu 1920 roku naczelnik państwa marszałek Józef Piłsudski objął honorowym protektoratem Związek Harcerstwa Polskiego. Dzisiaj organizacji harcerskich jest więcej, w związku z tym ten protektorat jest szerszy, ale ja się ogromnie cieszę, że sprawuję go – dodał.

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone co roku przez harcerzy i skautów na całym świecie, w rocznicę urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella.

źródło:

Zobacz więcej