Raport

#FabrykahejtuPO

Nowy sondaż. Andrzej Duda z dużą przewagą, ale stracił kilka punktów  

Prezydent RP Andrzej Duda przed spotkaniem z mieszkańcami Turku (fot. PAP/Leszek Szymański)

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory prezydenckie Andrzej Duda uzyskałby 40 proc. głosów; o 6 pkt proc. mniej w porównaniu z poprzednim sondażem – wynika z badania Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Małgorzatę Kidawę-Błońską poparłoby 25 proc. badanych.

Marszałek Sejmu ogłosiła datę wyborów prezydenckich

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła, że wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone 10 maja 2020 r. Kampania wyborcza formalnie ruszy dopiero...

zobacz więcej

„Na obecnego prezydenta zagłosowałoby w pierwszej turze 40 proc. zdecydowanych wyborców, co oznacza spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu z poprzednią falą naszych badań” – czytamy na portalu.

Jak dodano, „badanie zostało zrealizowane w dniach od 14 do 18 lutego, a więc bezpośrednio po głośnych wydarzenia w Sejmie, gdy posłanka PiS Joanna Lichocka miała obrazić posłów opozycji »ona sama twierdzi, że to manipulacja«”.

Z badania wynika, że kandydatkę Koalicji Obywatelskiej Małgorzatę Kidawę-Błońską poparłoby 25 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 1 pkt procentowy w porównaniu z poprzednim sondażem.

Na dziennikarza Szymona Hołownię głos oddałoby 12 proc. badanych – o 3 pkt procentowe więcej niż poprzednio.

Kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz cieszy się poparciem 9 proc. badanych (wzrost o 2 pkt procentowe).

Z kolei poparcie dla kandydata Lewicy Roberta Biedronia nie zmienia się i pozostaje na poziomie 9 proc. Nie zmienia się też poparcie dla kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka, który może liczyć na 5 proc. głosów.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 14 do 18 lutego 2020 roku. Zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1053 Polaków. Poprzednie badanie przeprowadzono w dniach 7-11 lutego br. 

źródło:

Zobacz więcej