„Lekcja fruwania” Andrzeja Krauzego w warszawskiej Zachęcie

Andrzej Krauze podczas otwarcia wystawy jego prac pt. „Lekcja fruwania” w Zachęcie (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie otwarto wystawę „Lekcja fruwania” polskiego rysownika Andrzeja Krauzego. Artysta od blisko czterdziestu lat żyje i pracuje w Londynie.

Andrzej Krauze otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Grafik i rysownik Andrzej Krauze otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość odbyła się w Ministerstwie Kultury i...

zobacz więcej

Najważniejszym elementem pokazu są rysunki powstałe w ciągu trzydziestoletniej współpracy rysownika z brytyjską gazetą „The Guardian”. Wybór jednego tytułu pozwala lepiej prześledzić zmieniający się styl artysty oraz globalne przemiany, jakim uległa prasa w ciągu ostatnich trzydziestu lat.

Rysunkom towarzyszą prace prywatne i autobiograficzne. W kolekcji znalazły się też wycinanki i ilustracje, których artysta nie prezentował wcześniej, oraz stworzony przed emigracją film „Lekcja fruwania”.

Jak mówił Andrzej Krauze, tytuł jest metaforą wolności i swobody artysty. Podkreślił, że stara się tworzyć prace ponadczasowe, które nawet pomimo zmian, którym ulega nasze rzeczywistość, pozostają aktualne. – Rysunki z lat 90. są tak samo odbierane, jakby były niedawno zrobione – mówił.

Andrzej i Antoni Krauze odebrali Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego

Andrzej Krauze – grafik, rysownik, i jego brat Antoni Krauze – reżyser między innymi „Czarnego Czwartku” i „Smoleńska” zostali uhonorowani nagrodą...

zobacz więcej

Rysunki, plakaty i ilustracje Andrzeja Krauzego „pełniły niezmiernie ważną funkcję swoistego bezpiecznika kulturowego” – powiedział podczas otwarcia wystawy minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Minister powiedział dziennikarzom, że twórczość emigracyjna rysownika wciąż jest w Polsce mało znana. – Seria drzew, wycinanki Krauzego, „Pan Pióro”, który jest związany głównie właśnie z tym pobytem na emigracji. To są bardzo ciekawe rzeczy, pełne znaczeń i to myślę, że wielowarstwowych znaczeń do odczytywania. Olbrzymia satysfakcja, że to się udało zrobić – powiedział minister.

Piotr Gliński dodał, że Andrzej Krauze „w sposób mistrzowski przetwarza doświadczenie zbiorowe na indywidualny język sztuki, wzbogacając przekaz swoją wrażliwością i niepowtarzalną kreatywnością w postrzeganiu i interpretowaniu świata”.

Wystawę można oglądać do 17 maja 2020 roku.

Andrzej Krauze urodził się w 1947 roku. Jest rysownikiem i ilustratorem, przedstawicielem nowego polskiego rysunku prasowego lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Publikował w „Szpilkach”, „Kulturze”, „Tygodniku Solidarność” i wydawnictwach podziemnych. W 1979 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie od 1989 roku współpracuje z dziennikiem „The Guardian”. Publikował też między innymi w gazetach „The New York Times” i „The Times”.

źródło:

Zobacz więcej