RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Wspólna polityka rolna nie może płacić za brexit”. Unijni przywódcy o fiasku szczytu

Przedstawione na szczycie porozumienie ws. budżetu zostało odrzucone przez kilkanaście krajów (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
Przedstawione na szczycie porozumienie ws. budżetu zostało odrzucone przez kilkanaście krajów (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

– Różnice są wciąż zbyt duże, aby osiągnąć porozumienie – oceniła kanclerz Niemiec Angela Merkel po fiasku szczytu w Brukseli, dotyczącego unijnego budżetu na lata 2021-2027. – Nie poświęcimy wspólnej polityki rolnej, powiedziałem to bardzo wyraźnie: wspólna polityka rolna nie może płacić za brexit – podkreślił z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron. Głos na ten temat zabrało też kilku innych europejskich przywódców.

Premier po szczycie: udało się utrzymać zasadnicze negocjacyjne zyski

– Z punktu widzenia naszej pozycji negocjacyjnej udało się utrzymać zasadnicze negocjacyjne zyski – powiedział premier Mateusz Morawiecki,...

zobacz więcej

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zaznaczył, że rozmowy są bardzo trudne m.in. ze względu na dziurę po brexicie, która wynosi 60-74 mld euro w okresie siedmiu lat. Belg zapowiedział konsultacje ze stolicami w najbliższych dniach i tygodniach, ale nie poinformował, kiedy zamierza podjąć kolejną próbę ustalenia budżetu.

– Różnice są wciąż zbyt duże, aby osiągnąć porozumienie – oceniła Angela Merkel.

W opinii kanclerz Niemiec należy „ponownie przyjrzeć się sprawie”. Kanclerz podkreśliła jednocześnie, że data następnego szczytu w sprawie budżetu nie została jeszcze ustalona. Jak zaznaczyła, decyzję podejmie przewodniczący Rady Europejskiej.

– Nie poświęcimy wspólnej polityki rolnej, powiedziałem to bardzo wyraźnie: WPR nie może płacić za brexit – podkreślił z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron.

– Jesteśmy gotowi wpłacić więcej, ponieważ zgadzamy się, że budżet wzrośnie wraz ze wzrostem gospodarczym i inflacją – powiedział premier Holandii Mark Rutte i dodał, że budżet musi uwzględniać nieobecność w UE Wielkiej Brytanii.

Premier Włoch Giuseppe Conte stwierdził, że „państwa oszczędne pokazały sztywność, którą my uważamy za nie do usprawiedliwienia”. Było to nawiązanie do stanowiska Holandii, Danii, Szwecji i Austrii - krajów określanych jako tzw. oszczędna czwórka.

Dodał, że nie można też dłużej usprawiedliwiać rabatów dla niektórych krajów, „także dla Niemiec”. Premier Włoch ogłosił, że w trybie pilnym wraca do kraju w związku z potwierdzeniem 16 nowych przypadków koronawirusa na północy.

Przedstawione na szczycie porozumienie ws. budżetu zostało odrzucone jako niewystarczające przez kilkanaście krajów, określanych jako przyjaciele polityki spójności, w tym Polskę. Grupa ta jednomyślnie opowiedziała się przeciw obniżeniu wielkości budżetu UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej