Raport

Epidemia koronawirusa

WHO: znika szansa na powstrzymanie rozszerzania się epidemii koronawirusa

Dyrektor generalny WHO powiedział także, że trudno przewidzieć, jak będzie zmieniała się sytuacja w związku z epidemią (fot. Chung Sung-Jun/Getty Images)

Kończy się szansa na to, żeby powstrzymać rozszerzanie się epidemii nowego koronawirusa – ostrzegł w piątek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że władze państw muszą szybko działać.

Opuścili statek, ale nie wracają do kraju. Dwójka Polaków zeszła z pokładu Diamond Princess

Dwójka obywateli RP opuściła zacumowany w japońskim porcie wycieczkowiec Diamond Princess po zakończeniu 14-dniowej kwarantanny. Trzeci Polak,...

zobacz więcej

Tedros, zapytany podczas codziennego briefingu o to, czy epidemia znajduje się w „punkcie krytycznym”, odpowiedział, że wierzy, że wirusa da się powstrzymać.

– Okno możliwości jest coraz węższe, więc musimy działać szybko, zanim całkowicie się zamknie – dodał.

Dyrektor generalny WHO powiedział także, że trudno przewidzieć, jak będzie zmieniała się sytuacja w związku z epidemią. – Jeżeli dobrze zadziałamy, możemy zapobiec poważnemu kryzysowi, ale jeżeli zmarnujemy okazję, będziemy mieli poważny problem – stwierdził.

Tedros wyraził też zaniepokojenie pojawianiem się przypadków zakażeń bez powiązania epidemiologicznego, tzn. u osób, które nie podróżowały do Chin czy nie miały kontaktu z kimś, u kogo stwierdzono obecność koronawirusa.

Rośnie liczba zarażonych koronawirusem

Ponad 2,2 tys. ofiar śmiertelnych zarażenia koronawirusem w Chinach. W ciągu ostatniej doby ponownie znacznie wzrosła liczba nowych przypadków...

zobacz więcej

Wspomniał, że w Iranie w ciągu dwóch dni wykryto 18 przypadków zakażenia, a w piątek Liban poinformował o pierwszym przypadku stwierdzonym w tym kraju. Kwarantannie poddana została 45-letnia kobieta, która przyjechała z Iranu. Zakażenie wykryto też u osoby, która przybyła z Iranu do Kanady.

– Te punkty są bardzo niepokojące - proszę je traktować jak punkty, a nie tendencje – podkreślił Tedros.

Na świecie potwierdzono ponad 76 tys. przypadków zakażeń. W Chinach kontynentalnych z powodu koronawirusa zmarło 2236 osób; cztery osoby zmarły w Iranie, trzy w Japonii, po dwie w Hongkongu i w Korei Południowej, a po jednej na Tajwanie, na Filipinach i we Francji.

źródło:

Zobacz więcej