Raport

Epidemia koronawirusa

Jest nowa propozycja kompromisu w sprawie budżetu UE

Nowa propozycja budżetu to ok. 5 mld euro mniej we wspólnej kasie (fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis)

Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję dotyczącą przyszłego budżetu Wspólnoty. Zaproponowany poziom wydatków to 1,069 procent unijnego dochodu narodowego brutto. To uszczuplenie budżetu o około 5 mld euro.

Premier: Ambitna Europa potrzebuje ambitnego budżetu

zobacz więcej

Dokument otrzymali przywódcy 27 krajów w Brukseli, gdzie o 18.00 miał być wznowiony szczyt budżetowy. Unijni liderzy ocenią teraz propozycję i zdecydują, czy otworzyło się pole do negocjacji czy też jest ona nie do przyjęcia, co będzie się wiązało z zakończeniem szczytu.

W odpowiedzi na najnowsza propozycje zorganizowano spotkanie Grupy Przyjaciół Polityki Spójności, do której należy Polska. Na razie nie ma reakcji poszczególnych stolic, bo dokument jest jeszcze analizowany. 5 mld euro to niewielka zmiana biorąc pod uwagę, że Grupa Oszczędnych, czyli Holandia, Dania, Szwecja i Austria domagały się cięć wynoszących około 70 mld euro.

Najnowsza propozycja oznacza nieznaczne uszczuplenie budżetu w porównaniu z projektem, który na szczyt przygotował szef Rady Europejskiej. Wtedy budżet był w wysokości jednego biliona 95 miliardów euro. Teraz ma być o 5 miliardów euro mniejszy.

Dyplomaci zapewniają, że oszczędności nie naruszają tak zwanych kopert narodowych, czyli pieniędzy już wstępnie przyznanych państwom członkowskim. A to oznacza, że ta propozycja nie przewiduje cięć w polityce spójności i rolnej.

Zaproponowane oszczędności mają utorować drogę do kompromisu, bo cztery kraje – Austria, Dania, Holandia i Szwecja – zapowiedziały, że nie poprą żadnego porozumienia, jeśli nie będzie zaproponowanych cięć wydatków.

źródło:
Zobacz więcej