Raport

Epidemia koronawirusa

Unijny dyrektor ds. budżetu powtarza polskie argumenty

Holender Gert Koopman krytykuje postawę m.in. swojego kraju (fot. Shutterstock/leonov.o)

Holender Gert Koopman, Dyrektor Generalny ds. Budżetu Komisji Eeuropejskiej w wywiadzie dla dziennika „Trouw” pt. „Holandia sama stanie się ofiarą impasu budżetowego UE” krytykuje postawę m.in. Holandii w negocjacjach w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027.

Premier: Pojawiły się propozycje dodatkowych miliardów złotych dla Polski

Dzisiaj w Brukseli trwają ważne i trudne rozmowy. W gronie Rady Europejskiej, szefów rządów i głów państw rozmawiamy o budżecie Unii Europejskiej...

zobacz więcej

Koopman stwierdził, że Holandia koncentrując się na utrzymaniu przyszłego budżetu UE na poziomie 1 proc. GNI (unijnego dochodu narodowego brutto) straciła z oczu szerszy obraz całości. Zarzucił władzom Holandii m.in. przedstawianie Funduszu Spójności jako marnotrawienia pieniędzy, podczas gdy, jego zdaniem, dynamiczny rozwój gospodarczy, którego przykładem są Irlandia, Polska, Czechy, Węgry i Słowacja przekłada się na realne korzyści finansowe dla pozostałych państw członkowskich.

Użył przy tym argumentu, że „myślenie w kategoriach ‘płatników netto’ i ‘beneficjentów netto’ jest mylące, gdyż Fundusz Spójności nie stanowi działalności charytatywnej, tylko przynosi korzyści obu stronom”.

źródło:
Zobacz więcej