Raport

Epidemia koronawirusa

Podpisano porozumienie płacowe w Polskiej Grupie Górniczej

Górnicy zawiesili protest do września (fot. PAP/Andrzej Grygiel

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) podpisali porozumienie płacowe z zarządem spółki, zakładające wzrost wynagrodzeń pracowników tej największej górniczej firmy o 6 proc. począwszy od stycznia tego roku. Spółka przeznaczy na podwyżki ok. 270 mln złotych.

Coraz wyższe wynagrodzenia Polaków

Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w styczniu o 7,1 proc. rdr. To oznacza, że dynamika wynagrodzeń w ujęciu rocznym była...

zobacz więcej

– Kompromis osiągnięty z górnikami jest dobry. Protest górników jest zawieszony do września. Do 21 kwietnia ma dojść do spotkania z górnikami, na którym przedstawione zostaną rozwiązania systemowe dla górnictwa i energetyki – zapowiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Zgodnie z oczekiwaniami związkowców uzgodniono, że podwyżka trafi do pracowników poprzez podniesienie kwot tzw. gwarantowanych dodatków do dniówek, przysługujących pracownikom PGG od 2018 r. Dotąd, w zależności od stanowiska pracy, otrzymywali oni od 18 zł – poprzez 28 zł i 30 zł – do 32 zł dopłaty do każdej przepracowanej dniówki.

Teraz będzie to o 22 zł więcej dla pracowników zatrudnionych w wyrobiskach dołowych, 21 zł więcej dla pozostałych zatrudnionych pod ziemią, 19 zł więcej dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla oraz 13 zł więcej dla pozostałych zatrudnionych na powierzchni. Tym samym, w zależności od stanowiska, dopłaty będą wynosić 31 zł na powierzchni, 47 zł w zakładach przeróbczych oraz 51 zł lub 54 zł za dniówkę przepracowaną pod ziemią.

Polska wyprzedziłą Wielką Brytanię. Niemcy o wymianie handlowej

Urzędnicy z Federalnego Urzędu Statystycznego i Komisji Wschodniej Niemieckiego Biznesu (OAOEV) poinformowali, że wymiana handlowa między Polską, a...

zobacz więcej


– Myślę, że strona społeczna również jest usatysfakcjonowana tym, że udało się znaleźć wspólny mianownik, kompromis – dodał wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.

Strony uzgodniły wzrost średniego wynagrodzenia w PGG w tym roku z 7 tys. 386,42 zł do 7 tys. 829,61 zł brutto, czyli ok. 443 zł średnio na jednego zatrudnionego. Oznacza to ok. 330 zł średniej podwyżki „na rękę”. Wyrównanie za styczeń ma być wypłacone do 10 marca.

Strony uzgodniły także powrót do rozmów płacowych we wrześniu tego roku. Szef górniczej „Solidarności”, Bogusław Hutek poinformował, że porozumienie kończy – jak to ujął – pierwszą część sporu. Związkowcy zawiesili planowane protesty (25 lutego miało dojść do referendum strajkowego, a 28 lutego do manifestacji w Warszawie), ale ich definitywnie nie zakończyli.

W ub. roku zatrudniająca blisko 42 tys. osób PGG przyniosła 427 mln zł straty netto. Przed dokonaniem odpisu aktualizującego wartość aktywów wynik był dodatni, na poziomie 86 mln zł.

źródło:
Zobacz więcej