Raport

Epidemia koronawirusa

Jeśli jest ci smutno, zjedź jogurt

Najlepsze rezultaty przyniesienie jednak połączenie jedzenia jogurtu z regularnym wysiłkiem fizycznym (fot. Shutterstock/DONOT6_STUDIO)

Jeśli jest ci smutno, zjedź jogurt. Jak przekonują naukowcy, jogurt poprawia humor. Osoby regularnie spożywające ten produkt są mniej narażone na depresję.

Gwiazdy promują nową dietę. Dietetycy: Jest śmiertelnie niebezpieczna

Eksperci ostrzegają przed „niebezpiecznym” i „absurdalnym” nowym trendem żywieniowym, który promuje całkowitą rezygnację z wody. Dry fasting cieszy...

zobacz więcej

W najnowszej, trzeciej już odsłonie swojego bestsellera „Mity medyczne, które mogą zabić”, lekarz pierwszego kontaktu, Katarzyna Świątkowska, przypomina jedno z głośnych badań na temat wpływu jedzenia jogurtu na nasz organizm.

„Osoby spożywające jogurty 1-4 razy w tygodniu w porównaniu z tymi, którzy nie konsumowali ich regularnie, rzadziej wykazywały objawy depresji. Wyniki pozostały takie same po uwzględnieniu szeregu możliwych »czynników zakłócających«, jak wiek, płeć, ogólna dieta i styl życia oraz stan zdrowia” – Świątkowska przywołuje wnioski z badania, które przeprowadzili japońscy naukowcy. Jego wyniki opublikowano w 2017 r.

Kluczowe znaczenie mają dodawane do jogurtu bakterie z rodzaju Lactobacillus. Obniżają one stężenie kinureniny we krwi. Wysoki poziom tego związku jest charakterystyczny dla osób z depresją.

Najlepsze rezultaty przyniesienie jednak połączenie jedzenia jogurtu z regularnym wysiłkiem fizycznym. Dzięki ruchowi zwiększa się bowiem wyraźnie produkcja odpowiadającej za zadowolenie z życia serotoniny.

źródło:

Zobacz więcej