Raport

Epidemia koronawirusa

Adam Michnik o Wałęsie: Dyktator, który zniszczy demokrację

30 lat temu w „Gazecie Wyborczej” ukazywały się artykuły ukazujące Wałęsę w bardzo niekorzystnym świetle (fot. arch.PAP/Piotr Wittman)

„Lech Wałęsa jest politykiem obdarzonym wielkim talentem skłócania ludzi i dlatego jest tak bardzo niebezpieczny. Jego wielkie zasługi przeobrażą się w swoje przeciwieństwo – staną się przekleństwem dla Polski” – pisał w 1990 r. redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik.

Kuter, którym do stoczni „przywieźli” Wałęsę, w aktach afery marszałkowskiej

– Jedna rzecz nie jest prawdziwa, Lechu (Wałęsa), niestety, nie skakał przez żaden płot – mówi na ujawnionych przez portal tvp.info nagraniach...

zobacz więcej

Trzy dekady temu Michnik przedstawiał Wałęsę jako dyktatora, bolszewika i pijanego ojca, który bije żonę. Twierdził także, że Wałęsa zniszczył Solidarność oraz jest podobny do Lenina i Stalina. Nieprzychylne Wałęsie artykuły redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” z 1990 r. przypomniała redakcja Wirtualnej Polski.

Jak zauważono, ówczesna opinia Michnika o przywódcy Solidarności znacznie różniła się od obecnej linii dziennika, który od kilku tygodni staje w obronie byłego prezydenta.

Jak się okazuje, według Michnika Wałęsa używał w Solidarności dyktatorskich metod, polegających na usuwaniu tych, którzy umieli mu się przeciwstawić. Uważał także, że zniszczy demokrację.

Komentując kampanię wyborczą Wałęsy, Michnik stwierdzał: „Słuchając jego kolejnych deklaracji samochwalczych, łatwo można nabrać przekonania, że przewodniczący NSZZ »Solidarność« nie ma nic do zaproponowania poza własną osobą i potokiem sprzecznych ze sobą obietnic”.

„Wałęsa jest nieprzewidywalny. Wałęsa jest nieodpowiedzialny. Jest też niereformowalny. I jest niekompetentny” – przekonywał redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Michnik uważał także, że chociaż przywódca Solidarności nigdy nie był populistą i antysemitą, to swoimi wypowiedziami składał pokłon „wyznawcom antyinteligenckiego populizmu i antysemickiej fobii”.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE NA TEMAT ROZMOWY MILLERA Z KULCZYKIEM O WAŁĘSIE

źródło:
Zobacz więcej