Raport

Epidemia koronawirusa

Gospodarka, bezpieczeństwo i ludzie: o tym będzie program Andrzeja Dudy

W czwartek w kampanijną trasę wyruszył prezydencki DudaBus (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Pierwsza konwencja otworzyła kampanię wyborczą i mobilizowała zwolenników; wkrótce przedstawię program. Będzie w nim mowa o gospodarce, sprawach społecznych i bezpieczeństwie – zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezes PiS: Andrzej Duda to ostoja obrony konstytucji [WIDEO]

Nikt z nas przed tym spotkaniem nie miał, chyba wątpliwości, jaka będzie decyzja w naszej sprawie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na...

zobacz więcej

– Pierwsza konwencja miała być konwencją otwierającą kampanię wyborczą, a nie programową – oświadczył Duda. Z założenia – dodał – miała to być konwencja mobilizująca jego sympatyków.

Natomiast – zaznaczył prezydent – następna będzie już miała charakter programowy. – Będziemy mówili wtedy o szczegółach programu i ona w zasadzie cała będzie poświęcona wyłącznie kwestiom związanym z tym, co chcemy dalej osiągnąć – zapowiedział.

Dopytywany, kiedy ta konwencja się odbędzie, odpowiedział, że „wkrótce”, w „odpowiednim czasie”.

DudaBus w drodze na spotkania z wyborcami

Propozycje programowe prezydenta będą dotyczyć „zapewnienia Polakom przede wszystkim możliwości spokojnego życia”, „spraw społecznych i gospodarki, ale też wojska”.

Andrzej Duda zapowiedział, że w kampanii wyborczej chce odwiedzić jak największą liczbę miejscowości.

– Te podróże są dla mnie bardzo ważne, bo mam możliwość bezpośredniego porozmawiania z ludźmi w różnych miejscach. Pytam, jak im się żyje. Niektórzy przychodzą i sami mówią, czasem zgłaszają różnego rodzaju pretensje, czasem mają różnego rodzaju propozycje – mówił prezydent.

Prezydent: Rozpoczynamy wielką strategię onkologiczną

zobacz więcej

– Zadań do wykonania jest jeszcze całe mnóstwo. Chcę, by Polska była jak kraje na zachodzie Europy. Chcę, żeby Polakom żyło się wygodnie, bezpiecznie, żeby mieli komfort codziennego życia. Chciałbym, aby każdy Polak miał możliwość podróży z rodziną na wakacje, żeby nie miał problemu, by żyć na dobrym, godnym poziomie – powiedział prezydent.

Pytany, czy podpisze nowelizację przekazującą 2 mld zł na rekompensatę dla TVP i Polskiego Radia, odparł, że „podejmie decyzję w ciągu 21 dni”. – Proszę jednak pamiętać, że to jest problem abonamentu, do którego niepłacenia kiedyś namawiano Polaków. Proszę też pamiętać, kto to robił – zaznaczył prezydent.

W tym kontekście nawiązał do zarzutów opozycji, że te 2 mld zł mogłyby być przeznaczone na potrzeby ochrony zdrowia, w tym na leczenie onkologiczne.

Narodowa Strategia Onkologiczna

– Sprawa pacjentów dotkniętych chorobami onkologicznymi i funkcjonowania onkologii jest dla mnie bardzo ważna. W ciągu ostatnich pięciu lat ogromnie wrosły nakłady na służbę zdrowia, w tym na onkologię. Za czasów poprzedniej władzy to było 7 mld zł, a teraz jest to 11 mld – powiedział Duda.

Andrzej Duda o przywilejach: Dopóki będę prezydentem, żaden nie będzie cofnięty

Chcę kontynuować program, który staram się realizować od pięciu lat: dbania o polskie rolnictwo, rozwijania Rzeczpospolitej, wspierania polskiej...

zobacz więcej

– Przygotowaliśmy w Pałacu Prezydenckim z moimi doradcami Narodową Strategię Onkologiczną. Jest to pierwszy tego typu dokument w Polsce, wieloletnia strategia opisująca działania, które musimy podjąć jako państwo i wskazująca sposoby realizacji tych celów. Jednym z efektów Strategii będzie powszechne szczepienie dla wszystkich dziewczynek przeciwko wirusowi HPV od stycznia 2021 r., co może zredukować niemal do zera zachorowania na raka szyjki macicy – powiedział prezydent.

Podsumowując pięć lat swojej prezydentury ocenił, że „to była odpowiedzialnie prowadzona służba”.

– Mam nadzieję, że obiektywnie i chłodno spoglądając, również ci, którzy mają centrowe poglądy, zgodzą się, że prezydentura była realizowana dobrze i godnie. Mam też nadzieję, że choćby z tych powodów moi rodacy powierzą mi urząd Prezydenta RP na kolejną kadencję – powiedział Duda.

źródło:

Zobacz więcej