Raport

Epidemia koronawirusa

Gdy Greta Thunberg odmówiła jedzenia, zaczęły się problemy psychiczne jej siostry

Beata Ernman (po lewej) z siostrą Gretą Thunberg (w centrum) (fot. Henrik Montgomery/TT News Agency/ via REUTERS0

Siostra aktywistki klimatycznej Grety Thunberg, 14-letnia Beata Ernman przyznała, że miała problemy psychiczne, które zaczęły się w momencie, gdy uwaga jej rodziców była skoncentrowana na siostrze – Grecie. Szwedzka nastolatka w pewnym momencie odmówiła jedzenia z powodu zmian klimatycznych. Siostrze aktywistki w walce z depresją pomaga muzyka.

Greta czy nie Greta? Błąd w systemie Facebooka ujawnił, kto pisze w imieniu 17-latki

„To zły pomysł, żeby Greta stała na linii frontu walki ze zmianami klimatu” – oceniał ojciec młodej Szwedki. Okazało się, że to właśnie on...

zobacz więcej

Jak podają szwedzkie media, Beata wraz z matką, śpiewaczką operową Maleną Ernman, wcieli się w rolę słynnej francuskiej piosenkarki Edith Piaf w musicalu „Forever Piaf”. Fragment próby z występem Beaty Ernman przed planowaną na 19 września premierą opublikował w internecie teatr Goeta Lejon.

– Odkąd pamiętam tańczyłam i śpiewałam. Dorastałam z piosenkami Edith Piaf, ale dopiero teraz miałam okazję poznać historię jej życia. Możliwość wykonywania jej nieśmiertelnej muzyki jest spełnieniem moich marzeń – twierdzi Beata Ernman w informacji prasowej przygotowanej przez producentów musicalu.

Młoda artystka promuje swój planowany występ w mediach społecznościowych. Na Instagramie obserwuje ją 16,3 tys. użytkowników. Dostępne są tam zdjęcia, na których wspólnie z matką jest ucharakteryzowana na Edith Piaf.

Tickets available now. Link in bio. #ForeverPiaf #GötaLejon

1,073 Likes, 28 Comments - Beata MonaLisa Ernman (@beataernman) on Instagram: "Tickets available now. Link in bio. #ForeverPiaf #GötaLejon"

Udział w musicalu nie będzie pierwszym publicznym występem Beaty Ernman. W 2017 r. towarzyszyła matce w wykonaniu jednej z piosenek na koncercie w Skansenie w Sztokholmie. Solowy debiut siostra Grety miała w maju zeszłego roku w nadawanym na żywo programie szwedzkiej telewizji TV 4, podczas którego wykonała utwór promujący książkę dla dzieci i młodzieży o problemie przemocy w szkole.

Greta Thunberg chce ochrony prawnej dla nazwiska i swojego ruchu

Szwedka Greta Thunberg wraz z rodziną wniosła o ochronę prawną swojego imienia i nazwiska. Słynna aktywistka klimatyczna chce także zarejestrować...

zobacz więcej

Także w telewizji TV 4 Beata Ernmam ujawniła, że w szkole była poddawana mobbingowi, a także opowiedziała o swojej diagnozie ADHD. Z tego powodu uczęszczająca do szkoły muzycznej nastolatka nie może przebywać w klasie z innymi uczniami.

Jej problemy psychiczne zaczęły się w momencie, gdy uwaga rodziców była skoncentrowana na Grecie, która przeżywała depresję i odmówiła jedzenia z powodu problemów klimatycznych. – Byłam samotna i wycofana – stwierdziła Beata, zaznaczając, że „w odnalezieniu siebie” pomogła jej muzyka.

Obie wciąż jeszcze niepełnoletnie nastolatki patronują zarejestrowanej w Sztokholmie fundacji The Greta Thunberg and Beata Ernman Foundation, do której mają trafiać pieniądze z międzynarodowych nagród, jakie otrzymuje Greta za swoją działalność ekologiczną. Fundacja ma działać na rzecz ochrony klimatu oraz wspierać promocję zdrowia psychicznego. Jedną z pierwszych działań organizacji był wniosek o zarejestrowanie znaków towarowych: Greta Thunberg, nazwy ruchu „Fridays for Future” i logo strajku szkolnego.

źródło:

Zobacz więcej