Raport

#FabrykahejtuPO

Seniorze, nie daj się oszukać fałszywym policjantom

W takich przypadkach najlepiej poinformować o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego (fot. policja.pl)

Przestępcy podając się za fałszywych policjantów oszukali kilka osób w województwie zachodniopomorskim. Policjanci ostrzegają przed oszustami i apelują o wzmożoną ostrożność.

Były szef prokuratury wydalony z zawodu

Były szef prokuratury w Kutnie Sławomir E. wydalony z zawodu. Taką decyzję podjęła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Były szef kutnowskiej...

zobacz więcej

Do oszustw doszło w ostatnich dniach w różnych powiatach  woj. zachodniopomorskiego. Policjanci podają, że scenariusz zawsze jest niemal ten sam. Na telefon stacjonarny dzwoni mężczyzna, podaje się za funkcjonariusza CBŚP lub policjanta innej jednostki. W trakcie krótkiej rozmowy informuje, że najbliższy członek rodziny (córka, syn, wnuk lub wnuczka seniorów) uczestniczył w wypadku samochodowym i w związku z tym potrzebne są pieniądze na kaucję, na tzw. „wykupienie” zatrzymanego.

W związku z tym oszuści namawiają starsze osoby do przekazania gotówki lub zaciągnięcie kredytu w banku. A ci przekazują pieniądze oszustom podającym się za policjantów.

Prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują w swoje czynności osób postronnych, a przede wszystkim nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy. Funkcjonariusze proszą o zachowanie czujności. „Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem”  – apelują policjanci w komunikacie. 

W takich przypadkach najlepiej poinformować o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Tylko ostrożność może uchronić przed utratą pieniędzy, często oszczędności całego życia. W podejrzanych sytuacjach zawsze należy dzwonić na numer alarmowy 112.

źródło:
Zobacz więcej