Raport

Epidemia koronawirusa

Firmy wodno–kanalizacyjne będą inwestować w ekologię

Jak podaje gazeta, dane dotyczące inwestycji w OZE wskazują, że branża już stara się zwiększyć niezależność energetyczną, ale może zrobić znacznie więcej (fot. Shutterstock/Daniel Jedzura)

Firmy wodno–kanalizacyjne będą inwestować w odnawialne źródła energii, ale coraz trudniej będzie im finansować inne projekty – informuje „Puls Biznesu”.Gazeta zwraca uwagę, że ceny prądu mocno uderzają w budżety wielu przedsiębiorstw wodno–kanalizacyjnych. Jak pisze „PB”, problem mogą złagodzić inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE).

Ogrzewanie i chłodzenie dzięki energii odnawialnej. Jak radzą sobie z tym kraje UE?

W 2018 r. energia odnawialna stanowiła 21procent całkowitej energii zużywanej na ogrzewanie i chłodzenie w Unii Europejskiej. Odsetek ten stale...

zobacz więcej

„Jesteśmy jedną z najbardziej prądożernych gałęzi gospodarki. Zużycie energii elektrycznej jest porównywalne z branżą odlewnictwa metali. Dlatego wskazujemy przedsiębiorstwom wodno–kanalizacyjnym działania umożliwiające racjonalizację zużycia energii oraz stymulujące jej produkcję ze źródeł odnawialnych” – mówi prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie (IGWP) Dorota Jakuta, cytowana przez „PB”.

Jak podaje gazeta, dane dotyczące inwestycji w OZE wskazują, że branża już stara się zwiększyć niezależność energetyczną, ale może zrobić znacznie więcej.

„Biogaz i produkowana z niego w agregatach kogeneracyjnych energia elektryczna stanowi 16 proc. zużycia w branży. Wielkość tej produkcji jest na poziomie około 330 MWh rocznie. W ciągu kilku lat może wzrosnąć do 500–550. Mamy jednak świadomość, że potencjał branży sięga blisko 1200 MWh, więc za tych kilka lat nie będziemy wykorzystywać go nawet w połowie” – mówi Dorota Jakuta.

Jej zdaniem bez legislacyjnych rozwiązań i finansowej pomocy państwa możliwość produkcji energii elektrycznej w przedsiębiorstwach wodno–kanalizacyjnych nie będą jednak w pełni wykorzystane, a nawet część potencjału zostanie zmarnowana.

źródło:

Zobacz więcej