Raport

Epidemia koronawirusa

„Miller prawdę o Wałęsie znał zapewne wcześniej. Ta prawda była odsłaniana przez lata”

Nie ma chyba żadnych wątpliwości, że ludzie, którzy przygotowywali operacje w okresie PRL, także te związane z rolą Lecha Wałęsy, doskonale znają je w szczegółach. Pewnie są nawet z siebie zadowoleni, że udało się to z takim sukcesem przeprowadzić – mówi Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. W ten sposób polityk skomentował ujawnione przez portal tvp.info nagranie z rozmowy Jana Kulczyka i Leszka Millera. Nieżyjący już biznesmen i były premier dyskutowali nad filmem o Lechu Wałęsie i tym, jak został „przywieziony” do stoczni.

Były premier SLD: Wałęsę do stoczni przywieziono. Portal tvp.info ujawnia rozmowę Kulczyk-Miller

Film Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” miał powstać po to, żeby wzmocnić pozycję Lecha Wałęsy i uwiarygodnić go w atakach na Jarosława...

zobacz więcej

Na nagraniach z 2013 r. z restauracji Amber Room Miller przyznaje, że Wałęsa „niestety, nie skakał przez żaden płot”. Z relacji byłego komandora Marynarki Wojennej były premier wiedział bowiem, że Wałęsa został przywieziony do stoczni. Tę wersję potwierdzają zeznania sprzed ponad dekady byłego agenta WSI, znajdujące się w aktach tzw. afery marszałkowskiej. Twierdzi on, że admirał Romuald Waga był dowódcą kutra, który „przywoził Lecha od tyłu stoczni”.

– Okazuje się, że agent WSI miał świetną wiedzę – podobnie jak Leszek Miller – że Lech Wałęsa był „wwieziony” do stoczni. Nie mamy chyba żadnych wątpliwości, że ci, którzy przygotowywali operacje w okresie PRL, także te związane z rolą Lecha Wałęsy, doskonale znają je w szczegółach – skomentował na antenie TVP Info Artur Soboń.

Zdaniem wiceministra aktywów państwowych osoby znające kulisy tej historii „pewnie są z siebie zadowoleni, że udało się to z takim sukcesem przeprowadzić”. Jak ocenia, udało się to m.in. dlatego, że „w różnych obszarach życia politycznego, gospodarczego czy służb, funkcjonowali ludzie, którzy potrafili się porozumiewać, robić ze sobą biznesy”.

Jak wynika z ujawnionych przez portal tvp.info nagrań, Leszek Miller z Janem Kulczykiem rozmawiali też o tym, jak za sprawą powstającego wówczas filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” „podsterować” byłego prezydenta.

– Teraz tylko trzeba tego Wałęsę w odpowiednim momencie [nakierować], żeby powiedział, że te kaczki, ta kaczka, to jest nieszczęście dla Polski - kontynuował nieżyjący już milioner. (…) Teraz trzeba go podsterować, żeby to, co on powie, szło codziennie we wszystkich gazetach, na pierwszej stronie, bo po tym filmie klimat wokół Wałęsy się poprawi, zobaczysz – zapewniał byłego premiera biznesmen.

Kuter, którym do stoczni „przywieźli” Wałęsę, w aktach afery marszałkowskiej

– Jedna rzecz nie jest prawdziwa, Lechu (Wałęsa), niestety, nie skakał przez żaden płot – mówi na ujawnionych przez portal tvp.info nagraniach...

zobacz więcej

Zdaniem wiceministra Sobonia historia początków III RP – w pewnym „uproszczeniu” – jest historią oportunizmu albo zdrady.

– To historia instrumentalnego traktowania Lecha Wałęsy przez różne środowiska III RP: od Unię Wolności po postkomunistów. Z drugiej strony jest obóz, który podjął się trudnej misji demontażu instytucji postkomunizmu w dzisiejszej wolnej Polsce. Na czele tego obozu stali tacy ludzie jak Jarosław Kaczyński, Jan Olszewski, Krzysztof Wyszkowski, Anna Walentynowicz czy Andrzej Gwiazda – powiedział polityk PiS.

Jak podkreślił, to nie tylko kwestia walki o prawdę historyczną, ale też „stworzenie szeregu instytucji, bez których nie moglibyśmy odkrywać i prawdy historycznej, i budować realnych instytucji już wolnego, niepodległego państwa”. Wymienił przy tym demontaż Wojskowych Służb Informacyjnych, stworzenie „policji antykorupcyjnej” (CBA), przeprowadzenie lustracji i powołanie Instytutu Pamięci Narodowej.

– Prawdę o Lechu Wałęsie Leszek Miller znał zapewne wcześniej niż te nagrania. (…) Dziś sobie z tego żartujemy, ale przez lata prawda o rzeczywistej roli Lecha Wałęsy była fragmentami odsłaniana – powiedział wiceminister.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE NA TEMAT ROZMOWY MILLERA Z KULCZYKIEM O WAŁĘSIE

źródło:
Zobacz więcej