RAPORT

Pogarda

Amerykańska firma dostarczy reaktory atomowe elektrowni w Indiach

USA zrobiły wyjątek dla Indii jako ważnego sojusznika w regionie (fot. distelAPPArath/pixabay)
USA zrobiły wyjątek dla Indii jako ważnego sojusznika w regionie (fot. distelAPPArath/pixabay)

Najnowsze

Popularne

W czasie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Indiach, amerykańska firma Westinghouse ma podpisać umowę na dostawę sześciu reaktorów dla elektrowni atomowej w Kovvada na południu Indii. Będzie to pierwsza taka umowa od zawarcia dwustronnego traktatu w 2008 r.

Były doradca Trumpa skazany na 40 miesięcy więzienia

Sąd federalny w Waszyngtonie skazał w czwartek Rogera Stone'a, byłego doradcę Donalda Trumpa, na 40 miesięcy więzienia za okłamywanie Kongresu oraz...

zobacz więcej

Agencja Reutera powołuje się na urzędników resortów energii i handlu USA, którzy w zeszłym tygodniu odwiedzili Indie i wspólnie z przedstawicielami firmy Westinghouse prowadzili rozmowy z indyjskimi władzami.

„Jesteśmy przekonani, że wstępne porozumienie zostanie wkrótce podpisane” – powiedziała agencji Rita Baranwal z ministerstwa energii USA, która była w składzie delegacji.

W ramach negocjowanego porozumienia koncern Westinghouse miałby dostarczyć państwowej firmie NPCIL sześć reaktorów AP1000 przeznaczonych dla elektrowni w Kovvada w stanie Andhra Pradeś. Wcześniej Amerykanie sprzedali ten sam model reaktorów do elektrowni w Chinach.

Największym problemem w osiągnięciu porozumienia ma być odpowiedzialność prawna producenta w razie awarii reaktorów. Indyjskie prawo umożliwia w takim przypadku pozwanie producenta, a nie operatora elektrowni atomowej. Rozwiązaniem mógłby być fundusz na rzecz potencjalnych ofiar katastrofy.

Na podpisanie umowy podczas wizyty prezydenta Trumpa w Indiach 24-25 lutego naciska amerykańska administracja. Według ekspertów prezydent potrzebuje przed wyborami sukcesów w stosunkach z państwami uwikłanymi w wojnę handlową z USA. Zapowiadana umowa handlowa z Chinami została odłożona, dlatego Biały Dom skupia się na sprzedaży broni i reaktorów Indiom.

Amerykańsko-indyjska współpraca w sektorze atomowym jest możliwa dopiero od 2008 r., kiedy oba kraje podpisały przełomowy traktat o współpracy. Porozumienie zawarto, choć Indie wykorzystują technologie atomowe nie tylko w sektorze cywilnym, lecz także militarnym. USA zrobiły wyjątek dla Indii jako ważnego sojusznika w regionie, który ma być przeciwwagą dla Chin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej