Raport

Epidemia koronawirusa

Merkel i Macron wezwali Putina do zakończenia konfliktu w Syrii

Do rozmowy doszło w czasie szczytu Unii Europejskiej w Brukseli (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiali w czwartek przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wezwali rosyjskiego przywódcę do zakończenia walk w syryjskiej prowincji Idlib – poinformował rzecznik strony niemieckiej.

Izrael chce rozbudować osiedla w Jerozolimie Wschodniej. Palestyńczycy protestują

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział wybudowanie kilku tysięcy nowych domów dla żydowskich osadników w Jerozolimie Wschodniej....

zobacz więcej

Jak poinformował rzecznik, Merkel i Macron wyrazili zaniepokojenie w związku z kryzysem humanitarnym w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii.

„Oboje domagali się natychmiastowego zakończenia walk oraz możliwości zapewnienia pomocy humanitarnej ludności” – przekazał rzecznik. Dodał, że przywódcy Niemiec i Francji powiedzieli Putinowi, że chcą się spotkać z nim i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, żeby wypracować polityczne rozwiązanie konfliktu.

Prowincja Idlib jest ostatnim w Syrii bastionem rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Część ugrupowań rebelianckich jest wspierana przez Turcję, natomiast Rosja udziela poparcia siłom Asada.

 

źródło:

Zobacz więcej