Raport

Epidemia koronawirusa

Książki powstańca na śmietniku. „Przechodnie ratowali, co się dało”

W mediach opublikowano zdjęcia kontenera wypełnionego publikacjami (fot. Facebook/Franciszek Bojańczyk)

Na śmietnik wyrzucono książki po zmarłym Eugeniuszu Tyrajskim, powstańcu warszawskim. Rodzina nie zawiadomiła Związku Powstańców Warszawskich ani Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego o tym, że zamierza wyrzucić księgozbiór. Uratowali go przechodnie i sąsiedzi.

Ponad 317 tysięcy kartek i listów wysłano do Powstańców

Podczas czwartej edycji kampanii „BohaterON – włącz historię!” Polacy wysłali 317 307 listów do powstańców warszawskich. Akcja ma na celu...

zobacz więcej

Eugeniusz Tyrajski, pseudonim Sęk, urodził się w 1926 roku. Uczestniczył w powstaniu warszawskim. Był wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich, współzałożycielem Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, podpułkownikiem w stanie spoczynku. Zmarł 25 grudnia 2019 roku w wieku 93 lat.

Jeden z sąsiadów zmarłego Franciszek Bojańczyk, jako pierwszy wstawił do sieci zdjęcie książek i postanowił odnieść się do faktów, jakie udało mu się ustalić. Zamieścił na swoim profilu facebookowym oświadczenie.

„1) Zanim wystawiono kontener, cała rodzina przeglądała pamiątki po »Sęku« przez dwa tygodnie, zostawiając całe pudła z dokumentami, które mogą w przyszłości trafić do Muzeum Powstania.

2) Książki, które trafiły do kontenera to wprawdzie cenne pozycje, ale dublety tych, które rodzina i tak miała. Te z dedykacjami i autografami zostały w domu.

3) Nie jestem wielkim fanem takiego pozbywania się książek, ale, jak tłumaczyła pani z rodziny, w ten sposób szybko rozeszły się one wśród ludzi. Biblioteki często te książki mają i już nowych nie przyjmują.

4) Nie jestem ani członkiem rodziny, ani bliskim sąsiadem, ale widząc kontener postanowiłem u źródła dowiedzieć się, co jest grane. Żałuję, że tyle osób już in absentia ukrzyżowało rodzinę »Sęka«, nie znając całej historii.“

O zdarzeniu także poinformowała Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego w środę na Facebooku. Zaapelowała do wszystkich, aby nie wyrzucać dorobku polskich bohaterów na śmietnik. „Przekazujcie go nam, ludziom, którzy szanują pamięć o Bohaterach Powstania Warszawskiego” – napisano.

„Wielu ludzi dobrej woli uratowało te książki, biorąc je do swoich domów. Wraz z Powstańcami Warszawskimi bardzo wszystkim dziękujemy (…). Jednocześnie mamy apel. Jeżeli wśród książek znalazły się jakieś pamiątki po naszym przyjacielu, to serdecznie prosimy o przekazanie ich do Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22 w Warszawie” – czytamy.

źródło:
Zobacz więcej