RAPORT

Wojna na Ukrainie

Były doradca Trumpa skazany na 40 miesięcy więzienia

„Zalecany wyrok dla Stone'a jest okropny i niesprawiedliwy” (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)
„Zalecany wyrok dla Stone'a jest okropny i niesprawiedliwy” (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)

Sąd federalny w Waszyngtonie skazał w czwartek Rogera Stone'a, byłego doradcę Donalda Trumpa, na 40 miesięcy więzienia za okłamywanie Kongresu oraz zastraszanie świadka. Administracja USA apelowała wcześniej o łagodny wyrok, a prezydent Trump nie wykluczał ułaskawienia.

Russiagate. Byłemu doradcy Trumpa grozi wieloletnia odsiadka

Prokuratorzy federalni zwrócili się do sądu w Waszyngtonie o skazanie Rogera Stone'a, lobbysty i byłego doradcy Donalda Trumpa, na karę od 7 do 9...

zobacz więcej

Do ogłoszenia wyroku dochodzi w trakcie wzmożonych napięć między prezydentem Donaldem Trumpem a wymiarem sprawiedliwości. Prezydent oceniał, że jego wieloletni doradca był „bardzo źle traktowany” przez prokuratorów i zasługuje na nowy proces.

Odmawiał jednak jasnej deklaracji, czy zamierza ułaskawić Stone'a. W dniach poprzedzających wyrok w jego sprawie zdecydował się na skorzystanie z tego prezydenckiego prawa kilkukrotnie.

10 lutego prokuratorzy federalni rekomendowali sądowi skazanie Stone'a na karę od 7 do 9 lat więzienia. Dzień później Trump skrytykował na Twitterze proponowany przez prokuratorów wymiar kary.

„Zalecany wyrok dla Stone'a jest okropny i niesprawiedliwy” – napisał amerykański prezydent i całą sprawę nazwał „poronioną sprawiedliwością”.

Russiagate: FBI miało podstawy do podjęcia śledztwa

Nie znaleziono dowodów to, by polityczne uprzedzenia FBI zdecydowały o podjęciu śledztwa dotyczącego kontaktów ludzi z ekipy Donalda Trumpa z...

zobacz więcej

Jeszcze tego samego dnia ministerstwo sprawiedliwości wycofało się z tej rekomendacji i w piśmie do sądu oświadczyło, że odracza wydanie stosownej opinii. Podkreśliło jednocześnie, że zalecenie prokuratorów o karze od 7 do 9 lat więzienia „można uznać za nadmierne i nieuzasadnione”. Resort zapewnił także, iż nie konsultował tej sprawy z Białym Domem. Sprawa spowodowała jednak odejścia z ministerstwa.

W odpowiedzi na wypowiedzi Donalda Trumpa prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA William Barr oświadczył, że tweety prezydenta „uniemożliwiają mu pracę” i zaapelował do szefa państwa, by już więcej nie tweetował o toczących się postępowaniach.

Demokraci uważają działania ministerstwa za motywowane politycznie, oskarżają prezydenta o naciski na wymiar sprawiedliwości i wzywają do wszczęcia śledztwa.

Trump: za próbą impeachmentu stali nieuczciwi i skorumpowani ludzie

Nie lubię ludzi, którzy wykorzystują swoją wiarę jako usprawiedliwienie do robienia czegoś, co wiedzą, że jest niewłaściwe – powiedział prezydent...

zobacz więcej

67-letni Roger Stone został aresztowany przez FBI w styczniu 2019 roku, po czym zwolniony za kaucją. W listopadzie ława przysięgłych uznała go za winnego wszystkich siedmiu stawianych mu zarzutów. Był on oskarżony m.in. o składanie fałszywych zeznań przed Kongresem w sprawie ingerencji Rosji w wybory w USA w 2016 roku, nakłaniania świadków do składania fałszywych zeznań i utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości.

Stone przez kilka dekad, z przerwami, był doradcą i powiernikiem Donalda Trumpa. W 1998 roku pracował w Waszyngtonie jako lobbysta na rzecz kasyn należących do przyszłego prezydenta. Jako pierwszy zasugerował mu, by ubiegał się o prezydenturę.

W sztabie wyborczym Trumpa Stone pracował tylko w początkowej fazie kampanii prezydenckiej i oficjalnie odszedł ze sztabu już w połowie 2015 roku. W praktyce jednak nadal wspierał późniejszego prezydenta, m.in. oczerniając jego rywali.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej