Raport

Epidemia koronawirusa

Spadek zakażeń koronawirusem w Chinach. Czy na długo?

WHO odnotowało wyhamowanie zachorowań na koronawirusa (fot. PAP/EPA/YONHAP)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że spadek liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Chinach napawa optymizmem. Jest jednak jeszcze za wcześnie, aby mieć pewność, że ten trend się utrzyma.

Opuścili statek, ale nie wracają do kraju. Dwójka Polaków zeszła z pokładu Diamond Princess

Dwójka obywateli RP opuściła zacumowany w japońskim porcie wycieczkowiec Diamond Princess po zakończeniu 14-dniowej kwarantanny. Trzeci Polak,...

zobacz więcej

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała o 394 nowych przypadkach infekcji wirusem Covid-19, co jest najlepszym bilansem od 23 stycznia. – Ten trend to dobra wiadomość, ale nie czas na samozadowolenie – powiedział dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus w Genewie. Zauważył również, że liczba zakażeń koronawirusem w innych krajach jest bardzo mała w porównaniu z Chinami, ale podkreślił, że „to może nie trwać zbyt długo”.

Do tej pory koronawirusa wywołującego śmiertelnie niebezpieczne zapalenie płuc stwierdzono, poza Chinami, w 25 krajach, w których liczba zakażonych wynosi 1076.

WHO szczególnie zwraca uwagę na doniesienia z Korei Południowej, gdzie zanotowano 53 nowe przypadki zakażenia oraz o pierwszym zgonie w tym kraju, spowodowanym koronawirusem. W większości nowo zdiagnozowanych przypadków pacjenci nie byli ostatnio w Chinach, skąd rozprzestrzenia się epidemia, ani w krajach Azji Południowo-Wschodniej.

Ponad 2 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa w prowincji Hubei

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w chińskiej prowincji Hubei wynosi 2029 osób. Poinformowały o tym miejscowe służby epidemiologiczne. W ciągu...

zobacz więcej

Tedros zapewnił także, iż chińscy naukowcy testują dwa leki przeciwko nowemu koronawirusowi, a wstępne wyniki badań klinicznych są spodziewane za trzy tygodnie. Wyjaśnił, że w testach wykorzystywany jest lek o nazwie kaletra, złożony z kombinacji leków przeciwwirusowych lopinawiru i rytonawiru, stosowany w terapii zakażeń wirusem HIV.

Do północy ze środy na czwartek w całych Chinach kontynentalnych potwierdzono łącznie ponad 74,5 tys. infekcji, z czego 2118 osób zmarło, a ponad 16 tys. wyzdrowiało i wyszło już ze szpitali. Większość zakażeń i zgonów stwierdzono w prowincji Hubei.

Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotychczas 11 zgonów związanych z wirusem: trzy w Japonii, po dwa w Iranie i Hongkongu oraz po jednym we Francji, w Korei Płd., na Filipinach i na Tajwanie.

źródło:
Zobacz więcej