Raport

Epidemia koronawirusa

Wezwania na przesłuchanie. „Zwolennicy opozycji są zastraszani”

Rosyjskie organy ścigania prowadzą akcję zastraszania zwolenników opozycji – alarmują niezależne media (fot. Peter Kovalev\TASS via Getty Images)

Rosyjskie organy ścigania prowadzą akcję zastraszania zwolenników opozycji – informują niezależne rosyjskie media. Radio Echo Moskwy i portal „Znak” podały, że Komitet Śledczy wzywa na przesłuchania osoby, które wspierają finansowo założoną przez lidera opozycji Aleksieja Nawalnego Fundację Walki z Korupcją.

Rosja: Coraz więcej środowisk przeciwko putinowskiej reformie konstytucji

Coraz więcej Rosjan protestuje przeciwko forsowanym przez Kreml poprawkom do konstytucji. Akcje informacyjne, listy otwarte i pikiety organizują...

zobacz więcej

Według portalu „Znak” wezwania do stawienia się na przesłuchanie otrzymali zwolennicy opozycji w Sankt Petersburgu, Omsku i Tiumeniu. Portal podał, że chodzi o osoby, które wpłaciły środki na działalność lokalnych sztabów Aleksieja Nawalnego i Fundacji Walki z Korupcją.

Radio Echo Moskwy ustaliło, że w wielu przypadkach prokuratorzy Komitetu Śledczego dzwonią do zwolenników opozycji i żądają, aby przyszli na przesłuchanie. Pieniądze pochodzące z darowizn Fundacja Aleksieja Nawalnego przeznacza na ujawnianie skorumpowanych urzędników i mechanizmów wyprowadzania państwowych pieniędzy na prywatne konta.

Do tej pory Fundacja ujawniła między innymi aktywa byłego premiera Dmitrija Miedwiediewa, obecnego szefa rządu Michaiła Miszustina i szefa resortu obrony Siergieja Szojgu.

źródło:
Zobacz więcej