Raport

Epidemia koronawirusa

Warszawa ma zapłacić za zrzut ścieków. Mowa o ponad 10 mln zł

Wydarzenie miało miejsce w czasie ubiegłorocznej awarii oczyszczalni „Czajka” fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Wody Polskie poinformowały warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji o podwyższonej opłacie za zrzut ścieków do Wisły. Do zdarzenia doszło w czasie ubiegłorocznej awarii przesyłu ścieków – poinformował portal tvp.info rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Mowa o ponad 10 mln zł.

Ruszyła naprawa kolektorów „Czajki”. Kosztuje dwa razy więcej, niż mówił Trzaskowski 

W tunelu pod Wisłą zamontowano już pierwsze elementy związane z naprawą kolektora doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni...

zobacz więcej

„PGW Wody Polskie wystawiły dla warszawskiego MPWiK informację o podwyższonej opłacie za zrzut do Wisły ścieków kolektorem burzowym. Wydarzenie miało miejsce w czasie ubiegłorocznej awarii przesyłu ścieków pod dnem rzeki” – czytamy w nadesłanej nam informacji.

Jak podano, po wnikliwej analizie dokumentów Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podjęło decyzję o naliczeniu podwyższonej opłaty za wprowadzanie ścieków do wód bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Kwota, o której mowa to aż 10 501 540 zł.

„W ocenie Wód Polskich oraz organów ochrony środowiska wystąpił zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Wisły bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego” – czytamy.

MPWiK ma prawo w ciągu 14 dni wnieść reklamację. Jak dodano, koszty opłaty musi ponieść samo MPWiK i nie mogą one w żaden sposób zostać przerzucone na mieszkańców stolicy. Nie mogą też być wliczane w opłaty za wodę i ścieki.

Do awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka” doszło pod koniec sierpnia. MPWiK podjęło wtedy decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły.

źródło:
Zobacz więcej