RAPORT

Tusk kontra Tusk

Jest decyzja o areszcie dla „agenta Tomka”

Policja zatrzymała Kaczmarka w środę nad ranem (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)
Policja zatrzymała Kaczmarka w środę nad ranem (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Sąd podzielił argumenty Prokuratury Regionalnej w Białymstoku i zastosował wobec byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka trzymiesięczny areszt. Fakt ten potwierdził portalowi tvp.info zastępca szefa tej prokuratury Paweł Sawoń.

CBA weszło do mieszkania syna Mariana Banasia

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego nad ranem weszli do mieszkania syna prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Dokonali...

zobacz więcej

Policja zatrzymała Kaczmarka w środę nad ranem. Byłemu agentowi CBA i byłemu posłowi PiS przedstawiono dodatkowe zarzuty związane z wątkiem tzw. prania brudnych pieniędzy w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper.

W połowie listopada „agent Tomek”, który przez pewien kierował Helperem, gdy zrezygnowała z tego jego żona (również podejrzana w tej sprawie), usłyszał zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami ok. 10 mln zł. Ponadto zarzuty dotyczyły oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 mln zł dotacji, a także tzw. prania pieniędzy – w kwocie 2 mln zł. Teraz właśnie w tym ostatnim wątku zarzuty rozszerzono.

Do tej pory w śledztwie stosowane były wobec Tomasza Kaczmarka tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym 500 tys. zł poręczenia majątkowego.

Głównym wątkiem postępowania, które w Białymstoku prowadzone jest od 2016 r., po przejęciu z olsztyńskiej prokuratury okręgowej, jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-17 domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, korzystając z państwowych dotacji.

Według ustaleń śledztwa część z tych pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem.

Zarzuty przedstawiono dotąd w sumie prawie 40 osobom, w tym sześciu samorządowcom (obecnym lub byłym przedstawicielom władz) z Olsztyna, Reszla, Jedwabna i Purdy. W ich przypadku zarzuty dotyczą niedopełnienia obowiązków i wyrządzenie szkody jednostkom samorządu terytorialnego w związku z zawartymi z Helperem umowami dotyczącymi powierzenia mu realizacji zadań polegających na adaptacji budynków i prowadzeniu środowiskowych domów samopomocy w tych gminach.

Niedopełnienie obowiązków miało polegać na braku dbałości o prawidłową gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego oraz braku kontroli oceny realizacji zleconego Helperowi zadania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej