Raport

#FabrykahejtuPO

Koronawirus zaraża polską i światową gospodarkę

Chińskie problemy wywołane koronawirusem mogą spowodować zakłócenia w europejskim sektorze przemysłowym (fot. PAP/EPA/ALEKSANDAR PLAVEVSKI)

Kryzys związany z koronawirusem odbije się na światowych rynkach finansowych, a spodziewane spowolnienie gospodarki w Chinach będzie odczuwalne także w Polsce – uważa analityk Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski. Kłopoty czekają przedsiębiorców i frankowiczów.

Koronawirus będzie miał wpływ na polską gospodarkę

Rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa 2019-nCoV może mieć wpływ na gospodarkę. Zamknięte fabryki i biura, pracownicy na kwarantannie lub w...

zobacz więcej

W raporcie menadżer ds. analiz rynku, Biuro Badań i Analiz Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski zwrócił uwagę, że ostatnia dekada była okresem dynamicznego wzrostu chińskiej gospodarki, która stała się jednym z motorów globalnego wzrostu PKB.

„To był szczególnie udany okres dla chińskiego sektora technologicznego. Niemniej gospodarka ta nie jest pozbawiona problemów. Dynamika PKB stopniowo słabnie, potencjał dla wzrostu eksportu maleje, topnieje przewaga płacowo-kosztowa, a problemy widoczne są także na rynku nieruchomości oraz w funkcjonowaniu państwowych firm z przemysłu ciężkiego. Teraz doszedł problem koronawirusa oraz odizolowania regionu Wuhan” – poinformował analityk.

Chińska gospodarka wyraźnie hamuje

Przypomniał, że ostatni kwartał 2019 r. chińska gospodarka zakończyła wzrostem PKB o 6,0 proc., jednak w I kwartale tego roku można już spodziewać się wyraźnego wyhamowania. Ekspert z BGK uważa, że złożą się na to czynniki związane z wydłużonym okresem świątecznym i tym, że po nim część fabryk nie wznowiła działalności. Negatywnie wpłyną też problemy logistyczne i zaopatrzeniowe.

Na chiński eksport wciąż negatywnie będą oddziaływać utrzymane w USA cła, a problematyczna może okazać się inflacja, która będzie ograniczać wzrost popytu wewnętrznego w Chinach (m. in. ze względu na wysokie ceny żywności).

Spowolnienie gospodarki, spadek zaufania do władz – to konsekwencje koronawirusa w Chinach

Nawet o 1 punkt procentowy może obniżyć się tempo wzrostu gospodarczego w Chinach w wyniku epidemii koronawirusa. Ma ona również konsekwencje...

zobacz więcej

„Dodatkowo Chińczycy ze strachu przed koronawirusem ograniczyli swoją aktywność, co będzie oddziaływać negatywnie na sytuację w sektorze usług oraz handlu detalicznego. W konsekwencji można oczekiwać znaczącego pogorszenia danych makroekonomicznych, które będą napływać z Chin w najbliższych miesiącach” – prognozuje Dmitrowski.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że region Wuhan, w którym wykryto koronowirusa, jest jednym z najważniejszych chińskich ośrodków gospodarczych. To z niego poprowadzona jest linia kolejowa do Europy, a rzeka Jangcy łączy Wuhan z Szanghajem.

Jego zdaniem ograniczenie przepływu ludzi będzie mieć długotrwałe konsekwencje dla biznesu, a tłem dla tego będzie osłabienie nastrojów w turystyce.

Globalne znaczenie chińskich problemów

W swoim komentarzu ekspert zaznaczył, że chińska gospodarka ma coraz większe znaczenie w skali globalnej. W efekcie wszelkie zaburzenia, zwłaszcza w sektorze przemysłowym, będą mieć negatywne konsekwencje w innych regionach świata. Możemy mieć do czynienia z efektem logistycznego domina.

Epidemia koronawirusa może obniżyć wzrost PKB Chin

Wzrost gospodarczy Chin może w pierwszym kwartale bieżącego roku spaść do 5 proc. PKB lub nawet niżej z powodu trwającej epidemii koronawirusa –...

zobacz więcej

Przedsiębiorstwa, również polskie, które nie otrzymają dostaw materiałów z Chin, będą miały problemy z wykonaniem własnych zamówień. Trzeba też pamiętać, że Chiny są bardzo ważnym importerem surowców. Problemy tego kraju przekładają się na niską wycenę takich surowców jak ropa naftowa czy węgiel, a w efekcie problemy będą mieć branże wydobywcze.

Dmitrowski przypomniał, że gospodarka Eurolandu jest silnie uzależniona od eksportu i importu z Chin. W efekcie chińskie problemy będą wywoływać zakłócenia w europejskim sektorze przemysłowym.

„Dla Polski Chiny są ważnym partnerem handlowym. To drugi kraj po Niemczech, z którego sprowadzamy najwięcej towarów, dlatego zaburzenia w dostawach będą mieć przełożenie na krajową gospodarkę. Pozytywem jest jednak fakt, że jest ona mniej zależna od eksportu do Chin” – podkreślił.

Analityk przyznał, że oszacowanie skali tego wpływu jest jednak niezmiernie trudne. „Wciąż nie wiemy, jak długo problem będzie się utrzymywał, jak długo w Chinach epidemia nie zostanie opanowana. Od tego zależy, jak bardzo może pogorszyć się klimat inwestycyjny. Czym dłużej problemy będą się utrzymywać, tym bardziej klimat inwestycyjny w Polsce może się pogorszyć” – przestrzegł analityk BGK.

Kłopoty na rynku walutowym

Jego zdaniem problem koronawirusa silnie wpływa też na nastroje na rynkach finansowych i szkodzi wycenie europejskiej waluty. Inwestorzy sprzedają euro, w efekcie kurs euro do dolara jest na poziomach najniższych od 2017 r.. Dolar zyskuje z tego względu, że amerykańska gospodarka jest relatywnie najmniej uzależniona od sytuacji w chińskim sektorze przemysłowym.

Podkreślił, że przy słabych odczytach makroekonomicznych zwykle zyskują waluty krajów zaliczanych do bezpiecznych przystani, np. frank szwajcarski i japoński jen. Natomiast tracić mogą waluty rynków wschodzących, w tym polski złoty.

W jego opinii połączenie mocnego franka szwajcarskiego w relacji do euro oraz wysoki poziom euro/złoty będzie przekładać się na wysoki kurs franka w stosunku do złotego, co z kolei będzie złą wiadomością dla kredytobiorców zadłużonych w szwajcarskiej walucie.

Wpływ na giełdę

„W zestawieniu ze słabymi danymi makroekonomicznymi, które mogą się pojawić ze względu na koronawirusa, inwestorzy będą stawiać na obligacje skarbowe, przede wszystkim amerykańskie i niemieckie” – podał Dmitrowski. Dodał, że zyskiwać będą także obligacje rynków wschodzących, w tym polskie papiery skarbowe, a tracić mogą bardziej ryzykowne aktywa, takie jak akcje.

Wskazał, że do tej pory rynki akcyjne dość dobrze przyjmowały problem koronawirusa z tego względu, że sentyment rynkowy poprawiał nadzieje na stymulację wzrostu gospodarczego w Chinach.

„Można oczekiwać, że chiński rząd zdecyduje się na wyraźne zwiększenie wydatków fiskalnych, jak również dalsze luzowanie polityki monetarnej. Natomiast w przyszłości, kiedy będą pojawiać się słabe dane z gospodarki, dobry nastrój na giełdach trudno będzie utrzymać” – zwrócił uwagę ekspert.

źródło:
Zobacz więcej