Raport

Epidemia koronawirusa

Zmarł twórca komend „kopiuj” i „wklej”

Idea „kopiuj/wklej” została zaczerpnięta z drukarstwa (fot. Shutterstock/jurgenfr)

Bez komend „wytnij”, „kopiuj” i „wklej” nie wyobrażamy sobie korzystania z komputera. Zmarł pionier informatyki Lawrence „Larry” Tesler, który zaprojektował te polecenia. Miał 74 lata.

Zmarł Ivan Král. Współpracował z Patti Smith, Iggy Popem

W Stanach Zjednoczonych zmarł Ivan Král, czeski rockman, gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent i reżyser. Miał 71 lat.

zobacz więcej

Informację o jego śmierci przekazała firma Xerox, w której był w przeszłości zatrudniony. „Twórca »wytnij«, »kopiuj«, »wklej«, »znajdź« i »zamień« oraz innych komend zmarł w poniedziałek. Wasza praca jest łatwiejsza dzięki jego rewolucyjnym pomysłom” – napisano na Twitterze.

Urodzony w Nowym Jorku Tesler był absolwentem Uniwersytetu Stanforda, który specializował się w interakcjach między człowiekiem i komputerem. Pracował dla gigantów informatyki takich jak Amazon, Appe, Yahoo czy Xerox.

Pomysł z kombinacją „kopiuj/wklej” informatyk zaczerpnął ze sposobu redagowania starych gazet, w których kawałki wydrukowanego tekstu dosłownie wklejało się w inne miejsce. Po raz pierwszy komend tych użyła firma Apple w 1983 roku, która wykorzystała je w serii komputerów Macintosh.

Po przejściu na emeryturę Tesler postanowił dalej przekazywać swoją wiedzę. – Jak zarobisz trochę pieniędzy, nie idziesz na emeryturę, wydajesz je inwestując w inne przedsiębiorstwa – powiedział BBC w 2012 roku. – Jest bardzo silny element podekscytowania w możliwości dzielenia się tym czego się nauczyłeś z następnymi pokoleniami – dodał.

źródło:
Zobacz więcej