Raport

Epidemia koronawirusa

Produkcja przemysłowa w styczniu lepsza od oczekiwań ekonomistów

Magazyn nowo otwartego centrum logistycznego Zalando w Głuchowie k. Łodzi (fot. PAP/Roman Zawistowski)

Dane o styczniowej produkcji przemysłowej są lepsze od oczekiwań – wskazał główny ekonomista ING Rafał Benecki, komentując dane Głównego Urzędu Statystycznego. Jego zdaniem sektory eksportowe radzą sobie dobrze, a spowolnienie widać w sektorach skierowanych głównie na rynek wewnętrzny.

GUS: deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. wyniósł 0,2 proc. PKB

Deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. wyniósł 5 mld 36 mln zł, co stanowi 0,2 proc. PKB, natomiast dług sektora wyniósł 1 bln 35 mld 254...

zobacz więcej

Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 1,1 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,5 proc.

„Dane o styczniowej produkcji przemysłowej okazały się lepsze od oczekiwań. Produkcja wzrosła 1,1 proc. r/r i była wyższa od konsensusu (-0,3 proc. r/r). Pomogło odreagowanie po negatywnym zaskoczeniu w grudniu, kiedy rzeczywista różnica w dniach roboczych była większa niż sugerował to kalendarz (co dawało możliwość przedłużania urlopów)” – napisał w komentarzu Benecki.

Jak wskazał, niski wzrost produkcji nieodsezonowanej (1,1 proc. r/r) jest zasługą negatywnej różnicy w dniach roboczych (-1 dzień r/r).

„Dane odsezonowane pokazują stabilny wzrost produkcji o 3,5 proc. r/r, a więc na poziomie zbliżonym do średniej z IV kwartału 2019 (3,8 proc. r/r)” – napisał.

NBP: W ciągu 10 lat podwoiła się liczba banknotów w Polsce

Liczba banknotów pozostających w obiegu wzrosła w trzecim kwartale tego roku do 2 mld 209,8 mln sztuk. Dekadę wcześniej w obiegu było ich 1 mld 94...

zobacz więcej

Jak wskazał Benecki, pobieżna analiza dostępnych danych z poszczególnych działów sugeruje, że utrzymują się tendencje z poprzednich miesięcy, tj. sektory eksportowe radzą sobie dobrze, podczas gdy powoli postępujące spowolnienie w sektorach skierowanych głównie na rynek wewnętrzny.

„Obserwujemy utrzymanie się dobrej koniunktury w takich branżach eksportowych jak: produkcja pozostałego sprzętu transportowego, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, czy urządzeń elektrycznych. Potwierdza to, że polskie podmioty ciągle korzystają z silnego popytu wewnętrznego w strefie euro, to czyni polską gospodarkę relatywnie odporną na słabość europejskiego przemysłu i ewentualnego wpływu koronawirusa z Azji, tak długo, jak efekty mnożnikowe z przemysłu nie zaczną silniej uderzać w popyt wewnętrzny strefy euro” – ocenił główny ekonomista ING.

Jego zdaniem produkcję zaniżało wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.

„Wstępnie szacujemy, że tempo PKB w I kwartale 2020 będzie zbliżone do IV kwartału 2019. Tempo PKB może spaść poniżej 3 proc. w kolejnych kwartałach, utrzymujemy nasze oczekiwania, że w całym roku wyniesie 3 proc. r/r.” – czytamy.

źródło:

Zobacz więcej