RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premiera filmu o kapelanie Szarych Szeregów [WIDEO]

– Ks. Zieja, będąc „nietypowym” kapłanem, zawsze angażował się w najtrudniejsze dla Polski i Kościoła sprawy – powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański (fot. arch.PAP/Tomasz Michalak)

W jednym z najstarszych włoskich kin, Cinema Farnese, odbyła się premiera filmu fabularnego w reżyserii Roberta Glińskiego, opowiadającego o losach ks. Jana Ziei – kapelana Szarych Szeregów i współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników.

Zmarł wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich 

W wieku 93 lat zmarł Eugeniusz Tyrajski „Sęk”, „Genek”, żołnierz Pułku Armii Krajowej „Baszta”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich – podaje...

zobacz więcej

W premierowym pokazie wzięli udział m.in. twórcy filmu, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz rzymskiej Polonii.

– Jestem pod wielkim wrażeniem tej premiery. To niezwykła biografia, bardzo trudna do opowiedzenia językiem filmowym. Bohaterem tego filmu jest „rówieśnik” 20. stulecia, który był w samym środku najważniejszych wydarzeń tego strasznego dla Polski i Europy stulecia – powiedziała po premierze filmu min. Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– I ten znakomity portret ukazuje paradoks: oto człowiek, który powtarza: nie zabijaj nigdy, nikogo – jest ciągle w centrum bardzo krwawych wydarzeń – zaznaczyła.

– Sprzeczność między wartościami, którym służy bohater, a tymi, o których decyduje bieg dziejów w tym okresie, tworzy duchowe napięcie w tym filmie i mam nadzieję, że będzie to przedmiotem refleksji wszystkich widzów w kraju i zagranicą – wyraziła Zwinogrodzka.

Dodała, że „niewątpliwie prowadzi to do kluczowych dylematów XX i XXI wieku. Końcowe sceny przypominają nam o tym, że z tymi dylematami dalej musimy się konfrontować w XXI w.”.

Zaangażowany w najtrudniejsze sprawy

O refleksji nad losami kapelana Szarych Szeregów mówił ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański. – Ks. Zieja, będąc nietypowym kapłanem, zawsze angażował się w najtrudniejsze dla Polski i Kościoła sprawy – zaznaczył.

Ks. Wąsowicz: Chwała powstańcom należy się na wieki

– Są takie momenty w naszym życiu, gdy trzeba być wiernym wartościom, w których się zostało wychowanym. Takim momentem było Powstanie Warszawskie....

zobacz więcej

– Kochał nade wszystko Boga, kochał swoją ojczyznę i kochał ubóstwo. To wszystko jest w tym filmie ukazane w niezwykle ciekawy sposób. Choć jako historyk mógłbym coś dopowiedzieć do pewnych wątków, to jednak nie chcę tego czynić, ponieważ przedstawiona opowieść jest moralitetem: mówi nam o pewnych wartościach, do których musimy się odnieść – zauważył Kotański.

– Pyta nas o to, na ile poważnie traktujemy przykazania Boże, jak dalece są one obowiązujące w sytuacjach skrajnych i trudnych i jakie wyciągamy wnioski – dodał ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Opowiedzieć o takiej postaci to wyzwanie

Z kolei dziekan Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, zwrócił uwagę na wyzwania związane z próbami opowiedzenia w filmie o tak złożonej postaci.

– Wyszedłem z kina bez wzruszeń. To film dobrze zrobiony warsztatowo. Wydaje mi się, że będą z niego zadowoleni przede wszystkim ci, którzy podzielają mentalność i rozumienie świata z perspektywy tzw. Kościoła otwartego – powiedział ks. profesor.

Odeszła Alicja Treutler-Biega, sanitariuszka powstania warszawskiego

Nie żyje sanitariuszka powstańcza Alicja Treutler-Biega „Jarmuż” – poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego na portalu społecznościowym....

zobacz więcej

Dodał, że po premierze rozmawiał „z jednym z uczestników pokazu na temat tego, jak ten film może zostać odebrany przez młodych widzów”. Zgodzili się, że młodzi „mogą odnieść wrażenie, że biskupi są osobami nierozumiejącymi świata i cała nadzieja w kapłanach otwartych takich, jak ks. Jan”.

– Wydaje mi się, że jest to uproszczenie, ten kapłan nie zasługuje na to, by go klasyfikować i wsadzać w ramy. To postać, która jednoczyła ludzi wierzących, a nie umacniała stereotypy – stwierdził jezuita.

Koprodukcja z Telewizją Polską

Film, w którego tytułowego bohatera wcielił się Andrzej Seweryn, został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską. Patronatem objęłam go m.in. Ambasada Polska przy Stolicy Apostolskiej oraz Instytut Polski w Rzymie.

Gośćmi premierowego pokazu filmu pt. „Zieja” byli jego twórcy m.in. reżyser Robert Gliński, odtwórca roli oficera SB Grosickiego Zbigniew Zamachowski, producent Włodzimierz Niderhaus, kompozytor muzyki do filmu Cezary Skubiszewski.

W światowej premierze wzięli także udział m.in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, podsekretarz stanu w MKiDN min. Wanda Zwinogrodzka, kard. Zenon Grocholewski, abp Edward Nowak, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny a także liczni przedstawiciele włoskiej Polonii.

źródło:
Zobacz więcej