Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

NIK o przeszukaniach CBA i kontroli w Prokuraturze Krajowej

Informacje NIK o działaniach CBA (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Przeszukania CBA w siedzibie NIK nie mają żadnego wpływu na pracę Izby i kontrolerów – poinformował kierownik wydziału prasowego NIK, Zbigniew Matwiej. Jeszcze raz podkreślił, że kontrola NIK w Prokuraturze Krajowej nie ma jakiegokolwiek związku z akcją CBA.

CBA zatrzymało dwie osoby. Chodzi o faktury VAT

Agenci CBA z Katowic zatrzymali kolejne dwie osoby w śledztwie, które dotyczy wprowadzania do obrotu fałszywych faktur VAT.

zobacz więcej

W środę na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku funkcjonariusze CBA przeszukali mieszkania prezesa NIK Mariana Banasia i jego rodziny. Weszli też do siedziby NIK i przeszukali gabinet prezesa. Banaś w liście do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wyraził oburzenie z powodu przeszukań i oczekiwanie, że marszałek „podejmie stosowne działania w tej sprawie”. O akcji CBA poinformował też marszałka Senatu i wicemarszałków Sejmu.

W komunikacie Izba stanowczo zaprotestowała przeciwko działaniom białostockiej prokuratury, która bez dopełnienia obowiązku uzyskania uchylenia immunitetu prezesowi Banasiowi zarządziła przeszukanie pomieszczeń urzędu, w tym bezwzględne wykonanie przeszukania w gabinecie prezesa.

W czwartek Zbigniew Matwiej zapewnił, że przeszukania nie mają żadnego wpływu na pracę kontrolerów. – Są w różnych miejscach i sumiennie wykonują swoje obowiązki. Podobnie jest w siedzibie NIK – podał.

Jeszcze raz podkreślił, że kontrola NIK w Prokuraturze Krajowej nie ma jakiegokolwiek związku z akcją CBA. – Kontrola w prokuraturze krajowej rozpoczęła się już kilka miesięcy temu, a wczorajsza wizyta dyrektora Bieńkowskiego (w prokuraturze) była ustalona tydzień wcześniej – poinformował.

źródło:

Zobacz więcej