Raport

Epidemia koronawirusa

Gangi idą w ekonomię. „Szerokie karki” odeszły do przeszłości

Duże zyski ciągle kuszą (fot. CBŚP)

Duże zyski ciągle kuszą – przybyło grup przestępczych, które żyją z oszustw gospodarczych – wynika z raportu Centralnego Biura Śledczego Policji, o którym pisze „Rzeczpospolita”.

Gang „Bąbla” rozbity. Kolejnych pięciu „żołnierzy” trafiło do aresztu

Wprowadzili do obiegu ponad 120 kg narkotyków, dokonywali wymuszeń rozbójniczych i terroryzowali miejscową ludność przez palenie samochodów. Chodzi...

zobacz więcej

Jak czytamy w dzienniku, „szerokie karki”, będące synonimem zorganizowanej przestępczości, definitywnie odeszły do przeszłości. „Dzisiaj dominują wyspecjalizowane gangi »białych kołnierzyków«, których rozbijanie jest nieporównanie trudniejsze i stanowi wyzwanie dla służb” – twierdzi „Rz”.

„Takie grupy wykorzystują luki w prawie, mają na usługach prawników i coraz częściej prowadzą przestępczość transgraniczną. Główną działalność lokują w Polsce, a zyski wyprowadzają za granicą – mówi gazecie dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu i zorganizowanej przestępczości.

„Rzeczpospolita” opisuje szczegóły raportu Centralnego Biura Śledczego Policji, podsumowującego miniony rok. Z dokumentu wynika m. in. – jak czytamy – że w 2019 r. w Polsce działało 811 zorganizowanych grup przestępczych – o 69 mniej niż w roku poprzednim. „Dominujące były rodzime gangi – było ich 666 (o 76 mniej). Podobny był stan grup międzynarodowych (tych było 130), za to więcej działało gangów rosyjskojęzycznych (wzrost z 5 do 9)” – pisze dziennik.

Raport CBŚP potwierdza ponadto – jak dodaje „Rz” – że zorganizowana przestępczość mocniej „wchodzi” w nadużycia gospodarcze. „Były one domeną 317 gangów – to o 25 więcej niż w roku poprzednim. Kryją się za tym wielkie oszustwa na VAT (w największej z tego typu sprawie straty mają sięgać ok. 700 mln zł), akcyzie, ale są to też np. wyłudzenia unijnych dotacji” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Według dziennika zwijają się za to gangi o profilu multiprzestępczym, chwytające się różnych lewych interesów (było ich 69, o 23 mniej niż rok wcześniej). Mniej było także – jak podaje „Rz” – grup trudniących się narkobiznesem (łącznie 295, to spadek o 79).

„Rzeczpospolita” pisze, że w krajowych i międzynarodowych operacjach w zeszłym roku CBŚP rozbiło 182 gangi (o pięć mniej), a blisko 3,8 tys. podejrzanych usłyszało zarzuty – z czego częściej niż co drugi dotyczący udziału w zorganizowanej grupie przestępczej lub kierowania nią.

źródło:

Zobacz więcej