Raport

Epidemia koronawirusa

Były premier Gruzji wyszedł na wolność

Premier Gruzji Wano Merabiszwili przeprowadził reformę policji, która wyeliminowała z gruzińskiego życia społeczno-politycznego wpływowych mafijnych bossów (fot. REUTERS/David Mdzinarishvili)

Po siedmiu latach wyszedł z więzienia były premier Gruzji Wano Merabiszwili. Blisko współpracujący z Micheilem Saakaszwilim polityk był skazany za nadużywanie władzy. Był uznawany za więźnia politycznego przez część organizacji broniących praw człowieka oraz kraje Unii Europejskiej, w tym Polski.

Micheil Saakaszwili skazany zaocznie na 3 lata więzienia

Gruziński sąd skazał zaocznie byłego prezydenta kraju Micheila Saakaszwilego na trzy lata więzienia za nadużycie władzy.

zobacz więcej

52-letni Wano Merabiszwili był pierwszym ministrem spraw wewnętrznych po przejęciu w 2003 r. władzy przez demokratyczny obóz Micheila Saakaszwilego. To on przeprowadził reformę policji, która wyeliminowała z gruzińskiego życia społeczno-politycznego wpływowych mafijnych bossów i znacznie ograniczyła korupcję.

Gdy w latach 2012-13 władzę w Gruzji przejmowało, kontrolowane przez oligarchę Bidzinę Iwaniszwilego ugrupowanie Gruzińskie Marzenie, część polityków związanych z Micheilem Saakaszwilim została postawiona w stan oskarżenia.

Gruzińscy komentatorzy nazywają ten okres „polowaniem na czarownice” i „czasem zemsty politycznej”. Do aresztów trafili wówczas bliscy współpracownicy byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, w tym były premier Wano Merabiszwili.

źródło:
Zobacz więcej