Raport

Epidemia koronawirusa

Kidawa-Błońska narzeka na stan służby zdrowia. „Powinna zapytać szefa swojego sztabu”

Jeżeli kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska atakuje stan służby zdrowia, powinna zapytać swojej prawej ręki – szefa jej sztabu Bartosza Arłukowicza, dlaczego przez 3,5 roku jako minister nie zrobił nic, by poprawić stan służby zdrowia – powiedział w programie „#Jedziemy” Adam Bielan, europoseł Porozumienia, rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy.

Wpis posłanki PO o onkologii. Wypomniano jej, jak Arłukowicz „oszczędzał na lekach na raka”

Posłanka PO Agnieszka Pomaska w odpowiedzi na materiał „Wiadomości” TVP1 o pieniądzach na onkologię napisała o „pazerności” i „kolejnych kłamstwach...

zobacz więcej

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Przed głosowaniem w Sejmie opozycja apelowała o to, by te pieniądze przeznaczyć na walkę m.in. z chorobami nowotworowymi.

– Jeśli prezydent ją podpisze, to będzie wyrok śmierci dla wielu osób – mówił z kolei europoseł PO Andrzej Halicki.

W TVP Info Adam Bielan komentując działanie posłów opozycji wskazał, że w tym przypadku jest to „granie na najniższych emocjach, wykorzystywanie chorych na choroby nowotworowe, których w Polsce jest około milion”. – To bardzo niskie. Dzisiaj wydajemy blisko 50 proc. więcej na służbę zdrowia niż nasi poprzednicy – wskazał.

Wskazał, że jeśli Małgorzata Kidawa-Błońska atakuje „stan służby zdrowia, powinna zapytać szefa swojego sztabu Bartosza Arłukowicza, dlaczego przez 3,5 roku nie zrobił nic, by poprawić stan służby zdrowia”.

Polska jednym z niewielu krajów wdrażających profilaktykę czerniaka

Jesteśmy nadal jednym z nielicznych krajów, który wdrożył profilaktykę czerniaka. To działanie z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy – przypomniał...

zobacz więcej

– Wydajemy dwa razy więcej na onkologię niż za rządów PO. To z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy rusza narodowa strategia onkologiczna – przypomniał.

Dalej mówił, że Senat „kierowany przez profesora medycyny marszałka Tomasza Grodzkiego wrzuca ten temat do debaty publicznej w bardzo populistyczny sposób – miesza środki, które miały pochodzić z obligacji dla mediów publicznych, które są rekompensatą w związku z niską ściągalnością abonamentu, ze środkami których nie można przeznaczyć na służbę zdrowia”.

– Przecież środki na służbę zdrowia pochodzą zupełnie z innych źródeł – z budżetu, ze składek zdrowotnych – stwierdził.

Odniósł się przy tym do kolejnych zarzutów pod adresem marszałka Grodzkiego; chodzi o relacje jego byłych pacjentów, którzy twierdzą, że brał od nich pieniądze w zamian za praktyki lekarskie.

– Grodzki powinien wytłumaczyć się z tych zarzutów. To nie jest jedna osoba anonimowa, tych osób jest zbyt dużo, by ten problem zlekceważyć. Nie sądzę, że doszło do politycznej zmowy przeciwko niemu, pada bardzo wiele szczegółów tej sprawy. Grodzki nie może dłużej chować głowy w piasek – zaznaczył.

źródło:
Zobacz więcej