Raport

Epidemia koronawirusa

Dziś zjemy 7 tys. ton pączków

W tłusty czwartek Polacy zjedzą ok. 7 tys. ton pączków – tak wynika z wyliczeń Banku BNP Paribas. Tego dnia zjadamy przeciętnie około 100 mln pączków, co oznacza, że na jednego Polaka przypada 2,5 ciastka.

Tradycja jedzenia słodkich pączków w tłusty czwartek sięga w Polsce XVI wieku. Powszechne jest przekonanie, że idealny pączek jest puszysty i jednocześnie lekko zapadnięty, a jasna obwódka dookoła ma świadczyć o tym, że ciasto smażone było na świeżym tłuszczu.

Eksperci wyliczyli, że do przygotowania ciasta drożdżowego, w piekarniach, cukierniach i domach zużyto łącznie ok. 2,5 tys. ton mąki pszennej, 500 ton cukru, 500 ton masła, 1,3 mln litrów mleka oraz około 25 mln sztuk jaj.

– Ceny pączków w sklepach i cukierniach zaczynają się od kilkudziesięciu groszy, sięgając nawet 5-6 zł za sztukę – mówi dyrektor Biura Analiz Sektora Rolno-Spożywczego w Banku BNP Paribas. Dodała, że cena jest uzależniona od miejsca zakupu, wielkości miasta, a nawet od pory dnia.

Z jej wyliczeń wynika, że jeżeli na smażenie pączków zdecydujemy się w domu, to koszt przygotowania jednego pączka może wynieść przeciętnie od 1,16 zł do 1,60 zł. Zaznaczyła jednak, że ze względu na wzrosty cen detalicznych cukru, mąki i olejów koszt ten będzie o ok. 5-6 proc. wyższy niż w zeszłym roku.

Składnikiem, za który zapłacimy mniej, jest masło. Według danych GUS w grudniu ceny detaliczne masła były przeciętnie o ok. 14 proc. niższe niż rok wcześniej. Z kolei największy wzrost cen (o 23 proc. w relacji rocznej) odnotowano w przypadku cukru.

Jednym z najwyższych kosztów wyrobu pączków w zakładach produkcyjnych jest robocizna. Według danych PontInfo udział kosztów pracy w kosztach działalności operacyjnej branży piekarniczej i ciastkarskiej wynosił w ostatnich latach około 18 proc.źródło:

Zobacz więcej