Raport

#FabrykahejtuPO

„Bardzo doświadczony, lata pracy”. Kim jest nowy szef CBA?

Płk Andrzej Stróżny jest funkcjonariuszem służb specjalnych i mundurowych z wieloletnim stażem (fot. CBA)

Doświadczenie, jakie przez lata służby zdobył Andrzej Stróżny i efekty jego pracy, dowodzą, że jest dobrze przygotowany do pełnienia funkcji p.o. szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego – zapewnił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W związku z końcem kadencji dotychczasowego szefa CBA Ernesta Bejdy, premier Mateusz Morawiecki na pełniącego obowiązki szefa Biura powołał płk. Andrzeja Stróżnego.

Będzie nowy szef CBA. Znamy nazwisko

Jak dowiedział się portal tvp.info, nastąpi zmiana na stanowisku szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Z naszych informacji wynika, że...

zobacz więcej

Nominację tę skomentował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

– Pełniącym obowiązki szefem CBA zostaje bardzo doświadczony funkcjonariusz, z wieloletnim stażem. W ostatnich latach, jako dyrektor delegatury ABW w Katowicach płk Stróżny nadzorował skomplikowane śledztwa, m.in. dotyczące przestępstw terrorystycznych, jak i skomplikowanych spraw gospodarczych – wyliczył Żaryn.

Jak wskazał, katowicka Delegatura ABW prowadziła śledztwo przeciwko Mouradowi T., skazanemu za działanie w Państwie Islamskim. T. – dodał Żaryn – był powiązany z najgroźniejszymi terrorystami ISIS, którzy przeprowadzali zamachy w Europie Zachodniej w ostatnich latach.

Prowadził skomplikowane śledztwa

Rzecznik zauważył, że dzięki skutecznej pracy katowickiej Delegatury ABW udało się również zatrzymać i skazać Dawida D., podejrzanego o szerzenie propagandy terrorystycznej. Katowicka ABW prowadzi również – jak dodał – skomplikowane śledztwo dotyczące nieprawidłowości w działaniu Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, w którym funkcjonowała zorganizowana przestępczość podatkowa.

– Działania ABW w Katowicach pozwoliły na rozbicie nielegalnych działań urzędników – podkreślił Żaryn.

Szef CBA o „agencie Tomku”: Myślę, że on się zdemoralizował

Jesteśmy w stanie wziąć odpowiedzialność za to, co Tomasz Kaczmarek robił w CBA jako funkcjonariusz. Ale wszystko, co robił po zakończeniu służby,...

zobacz więcej

– Doświadczenie, jakie przez lata służby zdobył Andrzej Stróżny oraz efekty jego pracy dowodzą, że jest dobrze przygotowany do pełnienia funkcji powierzonej mu przez pana premiera – ocenił Żaryn.

Płk Andrzej Stróżny jest funkcjonariuszem służb specjalnych i mundurowych z wieloletnim stażem. Od 2006 r. pełnił służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wcześniej, od 1992 r., był policjantem. Pełnił (od grudnia 2015 r.) funkcję dyrektora Delegatury ABW w Katowicach. W latach 2008-15 pracował w pionie zwalczania terroryzmu i pionie kontrwywiadu jako ekspert.

We wcześniejszych latach zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej ABW, dyrektora Departamentu Przeciwdziałania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej ABW oraz dyrektora Departamentu Postępowań Karnych ABW. W policji pełnił m.in. funkcję zastępcy naczelnika w pionie zabójstw.

Od 30 lat na służbie

Całe życie zawodowe płk. Stróżnego związane jest ze służbą na rzecz bezpieczeństwa państwa – w służbach specjalnych i policji płk Stróżny służy ponad 30 lat. Z wykształcenia płk Stróżny jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W czasie pełnienia służby Andrzej Stróżny ukończył wiele specjalistycznych kursów, był nagradzany państwowymi odznaczeniami, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Zasłużony dla Straży Granicznej, Brązowym Medalem Zasłużony Policjant.

Płk Stróżny jest żonaty, ma dwoje dzieci.

 

źródło:

Zobacz więcej