Raport

#FabrykahejtuPO

Obraz Jacka Malczewskiego trafił do radomskiego muzeum

Muzeum im. Jacka Malczewskiego wzbogaciło się o kolejne dzieło swego patrona – portret Karola Potkańskiego (fot. PAP/Piotr Polak)

Muzeum im. Jacka Malczewskiego wzbogaciło się o kolejne dzieło swego patrona – portret Karola Potkańskiego, namalowany przez Malczewskiego w 1906 r. Placówka w Radomiu posiada czwartą pod względem wielkości kolekcję dzieł wybitnego polskiego symbolisty. Zakup obrazu - za 389 tys. tys. zł – sfinansował samorząd województwa mazowieckiego, któremu podlega Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

XXVIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne.  Większości przedstawień towarzyszyć będzie muzyka na żywo

11 spektakli różnych gatunkowo, adresowanych zarówno do dorosłej publiczności jak i do najmłodszych, spotkania z twórcami oraz warsztaty taneczne –...

zobacz więcej

– Namalowany w 1906 r. portret Potkańskiego to świetna kompozycja; praca pochodzi z najlepszego okresu w twórczości Malczewskiego – oceniła na konferencji prasowej kierowniczka działu sztuki dawnej radomskiego muzeum Paulina Szymalak.

Sportretowany przez Malczewskiego Karol Potkański (1861-1907) to kuzyn i przyjaciel artysty, historyk, etnograf, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Portret powstał rok przed śmiercią Potkańskiego, który zmarł w wieku 55 lat na anemię złośliwą. Potkański z obrazu Malczewskiego ubrany jest w tradycyjny brązowy garnitur. W tle widać drzewa i wiejską drogę.

Zdaniem Szymalak dominujące w kolorystyce chłodne tonacje zieleni i srebrzystości wywołują skojarzenie ze złym stanem zdrowia bohatera obrazu. Szymalak zwróciła także uwagę na charakterystyczny dla Malczewskiego sposób przedstawienia postaci.

– Potkański ukazany jest, jak wiele modeli Malczewskiego, w specyficznej bezczasowości, zamyśleniu, w momencie, w którym skupił całą swoją uwagę na koniku polnym, który usiadł na trzymanym na kolanach kapeluszu – powiedziała muzealniczka. Portret Karola Potkańskiego przez lata znajdował się w kolekcji rodziny Sienkiewiczów. – Potkański był prywatnym nauczycielem syna Henryka Sienkiewicza i prawdopodobnie artysta podarował obraz swojemu dawnemu wychowankowi – podkreśliła Szymalak.

Minister Gliński: Jestem dumny z zakupu kolekcji Czartoryskich

– Warunki były bardzo proste: do końca roku budżetowego mogliśmy z wypracowanych oszczędności budżetowych dokonać zakupu. Miałem także zgodę...

zobacz więcej

Portret Potkańskiego będzie prezentowany od kwietnia na stałej wystawie twórczości Malczewskiego w radomskim muzeum. Można na niej zobaczyć także m.in. słynne obrazy: „Autoportret z muzą” i „Zatruta studnia z autoportretem”oraz szereg portretów członków rodziny i znajomych artysty.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu od wielu lat gromadzi prace i pamiątki związane z urodzonym w tym mieście artystą. W 1925 roku Rada Miasta kupiła od Malczewskiego do sali posiedzeń tryptyk „Mój pogrzeb” i obraz „Autoportret”. Dzieła te zapoczątkowały kolekcję obrazów Malczewskiego w Radomiu.

Kolekcja dzieł Malczewskiego w muzeum w Radomiu to blisko 50 obrazów olejnych, 10 akwarel, 52 rysunki, 2 szkicowniki oraz obszerne archiwum rodzinne, na które składają się cenne dokumenty, dyplomy, zdjęcia i listy.

Jacek Malczewski to jeden z najwybitniejszych polskich symbolistów. Urodził się w 1854 roku w Radomiu, z którym od pokoleń związana była jego rodzina. Od 1837 roku Malczewski studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (dwa lata pod kierunkiem Jana Matejki). W latach późniejszych wyjeżdżał do Francji, Włoch i Monachium. Całe swoje dorosłe życie związał jednak z Krakowem. Był bardzo cenionym artystą.

W Radomiu na kilka lat przed śmiercią malarza jego imieniem nazwano jedną z ulic. Pięćdziesięciolecie jego pracy twórczej w 1925 roku uczczono wystawami w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Lwowie. Zmarł 8 października 1929 roku, na dwa lata przed śmiercią utraciwszy wzrok. Został pochowany na Skałce w Krakowie.

źródło:

Zobacz więcej