Raport

Epidemia koronawirusa

PGE Narodowy bez Trawnika. Murawę położy inny producent

Murawa podczas meczu Polska-Słowenia była w fatalnym stanie (fot. PressFocus/MB Media/Getty Images)

Czy to koniec koszmaru z nawierzchnią na PGE Narodowym? Wygląda na to, że tak. Dziś w siedzibie operatora stadionu spółki PL2012+ otwarto oferty na położenie murawy na dwa najbliższe mecze. Wśród oferentów nie ma firmy Trawnik Producent.

Sportowa Polska żyje trawą. Narodowa debata o Narodowym

Sportowa Polska żyje trawą! Z końcem listopada kończy się umowa z dostarczycielem trawy na płytę boiska na Stadionie Narodowym w Warszawie. Czy...

zobacz więcej

Temat nawierzchni na największym polskim stadionie powraca przy okazji każdego meczu reprezentacji Polski. Czara goryczy przelała się przy okazji wieńczącego eliminacje Euro 2020 spotkania ze Słowenią. Murawa była w katastrofalnym stanie, na trawie zalegał piasek, a piłkarze mieli gigantyczne problemy z utrzymaniem równowagi.

Zawodnicy poskarżyli się nawet premierowi Mateuszowi Morawieckiego. Szef rządu obiecał zająć się sprawą, a ze stanowiska została odwołana Alicja Omięcka, dotychczasowa prezes spółki zajmującej się stadionem.

Jej miejsce zajął Włodzimierz Dola, którego pierwszym poważnym zadaniem było zorganizowanie przetargu na położenie murawy na stadionie.

Warunki, które musiał spełniać dostawca, były niezwykle wyśrubowane. Zawarto w nich m.in. obowiązek udostępnienia plantacji jeszcze przed transportem trawy do Warszawy. Do tego murawa ma być wycinana w nocy i przewożona w chłodniach. Sprawdzana też będzie jej barwa, odczyn Ph czy wytrzymałość na rozerwanie.

Koncert na 40–lecie Solidarności na PGE Narodowym. TVP wśród organizatorów

Wiceminister kultury Jarosław Sellin, prezes TVP Jacek Kurski, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz przewodniczący NSZZ...

zobacz więcej

Do przetargu przystąpiły trzy firmy. Nie ma wśród nich Trawnik Producent. Najkorzystniejszą ofertę złożył Dropservice, który odpowiada m.in. za położenie nawierzchni na powstawjącym w Książenicach ośrodku treningowym Legii Warszawa.

Problemem jest tylko cena. PL2012+ nie chce płacić więcej za całą operację niż 1,1 miliona złotych. Oferta Dropservice jest o ponad 500 tysięcy wyższa.

Teraz ofertami zajmie się komisja przetargowa. W związku z tym, że żadna z ofert nie spełnia finansowych oczekiwań finansowych zamawiającego przetarg może być odwołany. Ale to raczej nie wchodzi w grę.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie umowa z producentem zostanie podpisana w ciągu kilkunastu dni. Nowy dostawca będzie odpowiedzialny za położenie murawy na finał Totolotek Pucharu Polski i towarzyski mecz Polska-Rosja.

Zobacz więcej