Raport

Epidemia koronawirusa

Co szósty Polak nigdy nie był u okulisty

Co drugi dorosły Polak nosi okulary, a co czwarty ma problem z przeczytaniem gazety (fot. Shutterstock/4 PM production)

Chociaż co drugi Polak ma stwierdzoną wadę wzroku lub chorobę oczu, to regularne badania u okulisty wykonuje tylko jedna trzecia z nas; 15 proc. nigdy nie zbadało wzroku – wynika z najnowszego sondażu ośrodka IQS.

Badanie wzroku? Co trzeci Polak odpuszcza…

Co trzeci Polak (32 proc.) nigdy nie był u okulisty, a 23 proc. tych, którzy go odwiedzili, nigdy nie miało badania dna oka, które pozwala wcześnie...

zobacz więcej

Dowodzi ono, że Polacy za rzadko odwiedzają okulistów i optometrystów – prawie 30 proc. było na takiej wizycie ponad trzy lata temu, a 15 proc. (jedna szósta) nigdy.

Zdaniem ekspertów badania wzroku powinno się wykonywać raz w roku. Zwiększa to bowiem szansę na wczesne wykrycie różnych problemów z oczami – również takich, które grożą utratą wzroku, jak np. jaskra. Tymczasem w ciągu ostatniego roku specjalistę odwiedziło jedynie niewiele więcej, niż jedna trzecia (37 proc.) badanych.

Z badania wynika również, że co czwarty badany ocenia stan swojego wzroku bardzo dobrze, a co drugi raczej dobrze. Jednocześnie ci sami respondenci deklarują, że ponad 60 proc. z nich ma zaleconą korekcję wzroku, a 47 proc. nosi okulary lub soczewki kontaktowe.

Podobne dane podaje Główny Urząd Statystyczny. Wynika z nich, że co drugi dorosły Polak nosi okulary, a co czwarty ma problem z przeczytaniem gazety.

Nie boli, a kradnie wzrok. Sprawdź, czy grozi ci jaskra

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie. Rozwija się podstępnie, nie boli, a kradnie wzrok nieodwracalnie – alarmują...

zobacz więcej

Aż 85 proc. uczestników badania zadeklarowało, że codziennie korzysta z takich urządzeń, jak laptop, smartfon czy tablet. Co drugi z nas spędza czas wolny przed telewizorem, a co trzeci robi to powyżej czterech godzin dziennie.

Pracę przy komputerze przez siedem dni w tygodniu wykonuje 47 proc. ankietowanych. Większość tych czynności wykonywana jest w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach – 45 proc. z nas przebywa w nich powyżej ośmiu godzin dziennie.

Takie warunki pracy i nawyki mają zły wpływ na nasze oczy, mogą powodować np. wysuszenie śluzówki oka, ból, zaczerwienienie, dyskomfort. Z kolei zbyt długie skupianie soczewki oka na tym, co na ekranie może powodować (zwłaszcza u osób z krótkowzrocznością) zmęczenie oczu i niewyraźne widzenie wieczorem, a u osób z nadwzrocznością – bóle głowy.

Dlatego warto zadbać o higienę pracy przed ekranem i wykonywać coś w rodzaju gimnastyki oczu - co 30 minut przez 30 sekund powinniśmy skupić wzrok na czymś oddalonym co najmniej o 30 metrów.

 

źródło:

Zobacz więcej