Raport

Epidemia koronawirusa

Producent Patriotów gotowy do negocjacji offsetu

Umowa zakłada m. in. pozyskanie zdolności do produkcji i serwisowania 30-mm armat Bushmaster (fot. Ismail Hakki Demir/Anadolu Agency/Getty Images)

Produkująca zestawy obrony powietrznej Patriot amerykańska firma Raytheon zadeklarowała gotowość do współpracy z zespołem, który ma opracować aneks do umowy offsetowej towarzyszącej zakupowi tych wyrzutni. Przed kilkoma dniami Ministerstwo Obrony Narodowej powołało zespół, który ma opracować aneks do umowy offsetowej związanej z kontraktem na uzbrojenie w ramach programu obrony powietrznej „Wisła”.

Elementy systemu Patriot powstaną w Polsce. Podpisano kolejne umowy

Produkcję elementów wyrzutni i pocisków PAC-3 MSE oraz ich testy w Polsce przewidują umowy offsetowe podpisane między Polską Grupą Zbrojeniową a...

zobacz więcej

„Firma Raytheon jest gotowa do podjęcia ścisłej współpracy z powołanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej zespołem negocjacyjnym, który ma opracować aneks nr 1 do umowy offsetowej z marca 2018 r.” – oświadczyła firma w środę.

„Jesteśmy przekonani, że rezultatem tych rozmów będzie obustronnie korzystna umowa offsetowa dla fazy 1. programu „Wisła” oraz szybkie podpisanie wykonawczych umów offsetowych z poszczególnymi spółkami sektora zbrojeniowego, takich jak umowa zawarta z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia” – dodała amerykańska korporacja.

Raytheon zapowiedziała, że „finalizując te umowy, będzie jednocześnie kontynuować współpracę z polskim przemysłem zbrojeniowym w zakresie produkcji i dostaw komponentów systemu Patriot dla Polski, jak również na eksport, do innych państw-użytkowników systemu Patriot”.

BBN, CBA i SKW obserwują

Przewodniczącym zespołu negocjacyjnego, który działa jako organ pomocniczy ministra obrony, jest dyrektor ds. umów offsetowych w MON, w skład zespołu weszli także pełnomocnik ds. programu „Wisła” (wiceprzewodniczący zespołu) oraz przedstawiciele ministerstw gospodarki, spraw zagranicznych i aktywów państwowych, a także Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Uzbrojenia i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Jako obserwatorzy w pracach zespołu będą uczestniczyć reprezentanci BBN, CBA i SKW. Usługi prawne na rzecz zespołu mają świadczyć przedstawiciele Prokuratorii Generalnej RP.

Producent zestawów Patriot: nadrobimy offset w drugiej fazie „Wisły”

– Deklarowany na poziomie 50 proc. udział polskiego przemysłu w programie obrony powietrznej „Wisły”, którego podstawą jest system Patriot,...

zobacz więcej

Umowy offsetowe związane z zakupem wyrzutni Patriot w programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zostały podpisane w marcu 2018, na kilka dni przed międzyrządową umową dostawy o wartości 4,75 mld dolarów (16,6 mld zł).

Wartość umów offsetowych, przewidujących produkcję elementów zestawów Patriot w Polsce, wyniosła blisko 950 mln zł. Z tej kwoty ponad 224 mln zł przypadło na zawierającą 31 zobowiązań offsetowych umowę z korporacją Raytheon. Dotyczą one m.in. pozyskania zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania z wykorzystaniem nowego amerykańskiego systemu zarządzania polem, produkcji i serwisowania wyrzutni oraz pojazdów transportowo-załadowczych, a także utworzenia certyfikowanego centrum administracji i zarządzania produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu Wisła i innych programów obrony powietrznej. Umowa zakłada również pozyskanie zdolności do produkcji i serwisowania 30-mm armat Bushmaster.

Dwie fazy „Wisły”

Umowę offsetową wartości ponad 724 mln dolarów zawarto z produkującym wybrane przez Polskę pociski PAC-3 MSE koncernem Lockheed Martin. Program Wisła podzielono dwie fazy. Na dwa etapy rozłożono także offset.

Jak mówił w maju prezes Raytheon Integrated Defense Systems Ralph Acaba, o zmianę w niektórych proponowanych projektach offsetowych wystąpiła Polska Grupa Zbrojeniowa. Szef zbrojeniowej części amerykańskiego koncernu zwracał uwagę, że część offsetu planowanego na pierwszą fazę programu „Wisła” zależy od fazy drugiej, której zawartość (np. przyszły radar i kolejne pociski dla polskich zestawów) ani czas realizacji nie zostały jeszcze określone, co ma wpływ na ocenę opłacalności poszczególnych projektów i na kształt offsetu.

 

źródło:

Zobacz więcej