Raport

Epidemia koronawirusa

Hołownia chce przedterminowych wyborów parlamentarnych. To samo mówi opozycja totalna

Szymon Hołownia bardzo mocno podkreśla swoją niezależność (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Jeśli kandydat niezależny wygra wybory prezydenckie możliwe są przedterminowe wybory parlamentarne – ocenił w środę w Poznaniu kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Podobnego zdania są także politycy czołowych partii opozycyjnych.

Nowy film Hołowni. Celebryta z wolontariuszami wsiadł do autobusu

Były prezenter TVN, kandydat na prezydenta Szymon Hołownia zamieścił na Twitterze nagranie, na którym widać, jak środkami komunikacji publicznej...

zobacz więcej

Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami w Poznaniu podkreślił, że aby zostać prezydentem w Polsce trzeba otrzymać około 9 mln głosów. – Jeżeli znajdzie się tylu ludzi w Polsce, którzy zagłosują na kandydata niezależnego, to automatycznie tworzy się zupełnie nowy twór, zupełnie nowa większość. Nie partyjna, ale polityczna, która daje do myślenia wszystkim partiom politycznym, które są na scenie. Wtedy może wydarzyć się wszystko. Z rozwiązaniem Sejmu włącznie – powiedział kandydat.

Jak dodał, jego dotychczasowa obecność na polskiej scenie politycznej nauczyła go, że „to jest z jednej strony działalność ściśle strategiczna, a z drugiej strony jest reagowanie na karty, które są rozdawane na nowo każdego dnia”.

– Jestem w stanie sobie wyobrazić, że po takim wstrząsie, jakim byłby wybór kandydata spoza tego zabetonowanego systemu, może się wydarzyć absolutnie wszystko. Bo przywódcy partii politycznych dojdą do wniosku, że w tej sytuacji będzie im się to bardziej opłacało niż status quo. Moim zdaniem wszystkie karty są w grze – podkreślił.

Chęć doprowadzenia do przyspieszonych wyborów parlamentarnych deklarują także partie opozycyjne. Mówił o tym w programie portalu Onet.pl. Grzegorz Schetyna. – W końcu budżet nie będzie się spinać i nie będzie pieniędzy na świadczenia socjalne – argumentował swój pogląd były przewodniczący PO.

Tego samego zdania jest kandydat Lewicy Robert Biedroń. – Jeśli opozycja wygra, to będzie oznaczało przyspieszone wybory parlamentarne, siłą rzeczy – stwierdził.

źródło:

Zobacz więcej