Raport

Epidemia koronawirusa

Agenci CBA weszli do siedziby NIK

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby Najwyższej Izby Kontroli w związku ze śledztwem dotyczącym prezesa Izby Mariana Banasia – wynika z nieoficjalnych ustaleń portalu tvp.info. Informację potwierdził w rozmowie z RMF FM kierownik Wydziału Prasowego NIK Zbigniew Matwiej.

Wbrew doniesieniom Onetu syn Banasia nie został zatrzymany

To nieprawda. Funkcjonariusze CBA nie zatrzymali Jakuba Banasia, syna prezesa NIK – ustalił portal tvp.info w źródłach zbliżonych do sprawy....

zobacz więcej

Czynności mają związek z przeprowadzanymi przez CBA czynnościami – przeszukaniami w kilku mieszkaniach prezesa NIK Mariana Banasia – dotyczącymi śledztwa ws. nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych prezesa Izby. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

Według ustaleń RMF FM, dyrektor generalny izby nie chce wpuścić agentów CBA do biura Banasia. Dyrektor i inni pracownicy mają podkreślać, że nie mogą wpuścić funkcjonariuszy ze względu na tajemnicę oraz immunitet chroniący prezesa NIK. Samego Banasia nie ma w tej chwili w siedzibie izby. Obecność agentów CBA w budynku potwierdził radiu kierownik Wydziału Prasowego NIK Zbigniew Matwiej.

– Do przeszukania jednak nie doszło, ponieważ prezes NIK uznał, że nie zostały spełnione konstytucyjne przesłanki. Prezes nadal objęty jest immunitetem, a poza tym pamiętajmy, że w gabinecie prezesa mogą być różnego rodzaju dokumenty objęte klauzulami – oświadczył Matwiej.

źródło:
Zobacz więcej