RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wbrew doniesieniom Onetu syn Banasia nie został zatrzymany

Informację o rzekomym zatrzymaniu Jakuba Banasia podał Onet (fot. arch.PAP/Leszek Szymańsk)
Informację o rzekomym zatrzymaniu Jakuba Banasia podał Onet (fot. arch.PAP/Leszek Szymańsk)

To nieprawda. Funkcjonariusze CBA nie zatrzymali Jakuba Banasia, syna prezesa NIK – ustalił portal tvp.info w źródłach zbliżonych do sprawy. Nieprawdziwą informację o rzekomym zatrzymaniu podał na portalu Onetu Kamil Dziubka.

Agenci CBA przeszukują mieszkania Mariana Banasia

Funkcjonariusze CBA prowadzą przeszukania w mieszkaniach prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Fakt ten potwierdził portalowi tvp.info...

zobacz więcej

„Onet nieoficjalnie ustalił, że Jakub Banaś został zatrzymany. Trwa przeszukanie samochodu oraz pokoju hotelowego, w którym przebywa” – pisał Onet. Przeczą temu nasze źródła.

„Jakub Banaś poinformował Onet, że został zatrzymany przez CBA. W serii sms-ów napisał m.in., że agenci mają nakaz zatrzymania jego rzeczy oraz przeszukania jego pokoju hotelowego oraz samochodu” – dodał kilkadziesiąt minut po publikacji Onet.

Prawdą jest natomiast, że na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, funkcjonariusze CBA przeprowadzili w środę w kilku mieszkaniach Mariana Banasia na terenie Warszawy i Krakowa przeszukania dla potrzeb śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia. Jego pełnomocnik zapowiedział złożenie zażalenia na te czynności.

We wrześniu stacja TVN podała, że prezes NIK zaniżał w oświadczeniach majątkowych dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami wynajmującymi w kamienicy pokoje na godziny.

Na początku grudnia Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia. Podstawą wszczęcia śledztwa są trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które wpłynęły do białostockiej prokuratury: od grupy posłów opozycji, m.in. posła Jana Grabca (KO), Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i z CBA, które przeprowadziło kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej