Raport

#FabrykahejtuPO

Raje podatkowe na świecie. Znika tam nawet 600 mld dolarów rocznie

Polska chce by powstała lista firm, międzynarodowych koncernów, które uciekają do rajów podatkowych (fot. Shutterstock/Yabresse)

Ekonomiści szacują, że rocznie na świecie przez nieuczciwe praktyki podatkowe i ucieczki do rajów podatkowych, państwa tracą od 500 do 600 mld dolarów. Straty samej Unii Europejskiej mają wynosić ok. 170 mld euro rocznie.

Polskie miliardy w rajach podatkowych. Państwo traci

W 2016 r. Polacy mieli za granicą majątek wart 32 mld euro. Budżet stracił na tym 1,4 mld euro w postaci niezapłaconych podatków – czytamy w...

zobacz więcej

Powinna powstać lista firm, międzynarodowych koncernów, które uciekają do rajów podatkowych. Konsekwencją tego mogłoby być wyłączanie ich z przetargów publicznych – uważa minister finansów Tadeusz Kościński, który uczestniczył w Brukseli w seminarium ws. działań dotyczących uszczelniania systemu podatkowego.

Przypomniał, że w ostatnich kilku latach luka VAT w Polsce została znacznie ograniczona, ale powoli wyczerpują się metody, jakimi dalej można byłoby ograniczać to niepożądane zjawisko. Dlatego konieczna jest międzynarodowa współpraca.

Szef resortu finansów wskazał, że na razie wszyscy skupiają się na relacji B2B, czyli wzajemnych rozliczeniach między przedsiębiorstwami, które mogą skutkować tzw. karuzelami VAT-owskimi.

Kościński dodał, że w przypadku relacji B2B i dalszego uszczelniania sytemu podatkowego konieczna jest międzynarodowa współpraca. W szczególności dotyczy to przeciwdziałania agresywnej optymalizacji podatkowej, ucieczek do rajów podatkowych.źródło:

Zobacz więcej