Raport

#FabrykahejtuPO

Ogrzewanie i chłodzenie dzięki energii odnawialnej. Jak radzą sobie z tym kraje UE?

Źródła odnawialne w najmniejszym stopniu przyczyniły się do ogrzewania i chłodzenia w Irlandii i Holandii (oba 6 proc.), Belgii (8 proc.) i Luksemburgu (9 proc) (fot. Shutterstock/Yevhen Prozhyrko)

W 2018 r. energia odnawialna stanowiła 21procent całkowitej energii zużywanej na ogrzewanie i chłodzenie w Unii Europejskiej. Odsetek ten stale rośnie od początku gromadzenia danych w 2004 r., kiedy to wynosił 12 procent.

Minister energii: Rozwijamy energetykę odnawialną

Doszliśmy do takiego momentu, w którym możemy powiedzieć, że rozwijamy energetykę odnawialną – podkreślił w sobotę w Toruniu minister energii...

zobacz więcej

Na tle państw członkowskich UE wyróżnia się Szwecja - prawie dwie trzecie (65 proc.) energii zużytej na ogrzewanie i chłodzenie w 2018 r. pochodziło ze źródeł odnawialnych. Ponad połowa energii zużywanej na ogrzewanie i chłodzenie pochodziła z odnawialnych źródeł energii na Łotwie (56 proc.), w Finlandii (55 proc.) i Estonii (54 proc).

Natomiast źródła odnawialne w najmniejszym stopniu przyczyniły się do ogrzewania i chłodzenia w Irlandii i Holandii (oba 6 proc.), Belgii (8 proc.) i Luksemburgu (9 proc). W Polsce było to 15 proc.źródło:

Zobacz więcej