Raport

Epidemia koronawirusa

Będzie nowy szef CBA. Znamy nazwisko

Bejda kierował Biurem od końca 2015 r. (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

Jak dowiedział się portal tvp.info, nastąpi zmiana na stanowisku szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Z naszych informacji wynika, że dotychczasowego szefa Biura Ernesta Bejdę, w związku z końcem jego kadencji, zastąpi płk Andrzej Stróżny, dotychczasowy funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, szef delegatury w Katowicach. Będzie on powołany na pełniącego obowiązki szefa CBA na trzy miesiące.

Szef ABW zostanie odwołany. Znamy nazwisko następcy

Na posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych zaopiniowany zostanie wniosek o odwołanie szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prof....

zobacz więcej

Ernesta Bejdę na szefa CBA powołała premier Beata Szydło 19 lutego 2016 r. Jest on absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W 1997 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Po studiach, w latach 1997-99 odbył aplikację prokuratorską w Warszawie, którą zakończył zdaniem egzaminu prokuratorskiego.

Od 2000 r. do 2002 r. pracował w Generalnym Inspektoracie Celnym w Warszawie. W latach 2000-04 odbył aplikację adwokacką. Po zdaniu egzaminu adwokackiego od 2004 r. pracował jako adwokat prowadząc własną kancelarię.

W 2006 r. został powołany na stanowisko Zastępcy Szefa CBA. Funkcję tę sprawował do 2009 r. W 2010 r. został zwolniony ze służby w CBA. Po zwolnieniu ze służby w CBA pracował m. in. jako radca prawny, prowadząc własną kancelarię prawną.

Andrzej Stróżny zaczął pracę w policji w 1992 r. pod obyciu zasadniczej służby wojskowej. Przez kolejne lata wspinał się przez kolejne szczeble kariery policyjnej, odbywając liczne kursy, w tym kursy oficerskie. Służbę w policji zakończył jako starszy aspirant pełniący funkcję zastępcy naczelnika wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu.

Jesienią 2006 r. przeniósł się z policji do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, do delegatury katowickiej, gdzie objął stanowisko dyrektora departamentu postępowań karnych. W związku z przeniesieniem do ABW odbył kolejne kursy oficerskie.

W ostatnim czasie delegatura kierowana przez Stróżnego prowadziła m.in. sprawy dot. przestępstw terrorystycznych – śledztwo przeciwko Mouradowi T., skazanego za przestępstwa o charakterze terrorystycznym; śledztwo przeciwko Dawidowi D., który został skazany za szerzenie propagandy terrorystycznej.

Katowicka delegatura ABW prowadziła też sprawy: dotyczące nieprawidłowości w Pierwszym Śląskim Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu; śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Marka Z. oraz Prezesa Zarządu Data Techno Park Sp. z o.o. Marka G.

W Katowicach ABW prowadzi także szereg postępowań związanych z wyłudzeniami podatku VAT, które naraziły Skarb Państwa na wielomilionowe straty – zrealizowane czynności w latach 2016 – 2019 doprowadziły do zatrzymania oraz przedstawienia zarzutów ok. 200 osobom. Ponadto zdiagnozowano nowe sektory, w których może dochodzić do wielomilionowych uszczupleń należnych podatków, m.in. reeksport samochodów osobowych czy obrót towarami elektrycznymi.

źródło:
Zobacz więcej