Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Testamenty” Margaret Atwood już po polsku

Margaret Atwood (fot. Mike Coppola/Getty Images for Tory Burch Foundation)

„Testamenty” Margaret Atwood, kontynuacja „Opowieści podręcznej”, 26 lutego ukażą się po polsku w przekładzie Pawła Lipszyca. Tym razem główną postacią opowieści jest Ciotka Lydia, a tematem – kolaboracja z opresyjnym systemem.

Książki Andrzeja Sapkowskiego podbijają Niemcy

Zbiór opowiadań „Ostatnie życzenie” Andrzeja Sapkowskiego o przygodach wiedźmina Geralta z Rivii znalazł się na pierwszym miejscu na liście...

zobacz więcej

„Opowieść podręcznej” i „Testamenty” rozgrywają się w dystopijnym świecie Republiki Gilead, totalitarnym społeczeństwie, które powstało na terenie Stanów Zjednoczonych. Gilead rządzony jest przez przedstawicieli fundamentalistycznego reżimu, który traktuje kobiety jak własność państwową. Po katastrofie ekologicznej i spadku przyrostu naturalnego władzę w świecie sprawują tylko mężczyźni, a głównym zadaniem kobiet jest rodzenie dzieci.

Wiele z nich utraciło jednak płodność na skutek skażenia środowiska, stworzono więc instytucję Podręcznych – kobiet, które rodzą dzieci na zamówienie i traktowane są jak przenośne inkubatory dla rodzin Komendantów (przedstawicieli władzy). W teokratycznym państwie występują też Marty (służące) oraz Ciotki, które przygotowują Podręczne do ich roli, w tym rytuału zapłodnienia przez Komendanta, czyli – de facto – sankcjonowanego prawnie gwałtu.

Margaret Atwood już w 2016 roku zaczęła pracę nad kontynuacją „Opowieści podręcznej”. Jak pisze w posłowiu „Testamentów”, inspiracją do jej stworzenia były pytania o państwo Gilead, które dostała od czytelników. Akcja „Testamentów” rozgrywa się w 15 lat po wydarzeniach z pierwszej części.

„Gdy przed Offred zatrzaskują się drzwi vana pod koniec »Opowieści podręcznej«, czytelnicy nie mają pojęcia, jaka przyszłość czeka bohaterkę - wolność, więzienie czy śmierć. W »The Testaments« to oczekiwanie się kończy. Sequel autorstwa Margaret Atwood pokazuje historię, która zaczyna się ponad 15 lat po tym, jak Freda wyruszyła w nieznane. To historia zapisana w szokujących świadectwach trzech narratorek z Gileadu” – tak brzmi oficjalny opis fabuły wydawnictwa Penguin.

źródło:

Zobacz więcej