Raport

Epidemia koronawirusa

Dietą wegańską najbardziej interesują się kobiety

Począwszy od XIX wieku restauracje i marketingowcy usiłowali wymyślić, jakie jedzenie należy reklamować jako „kobiece” (fot. Shutterstock/Viktor Kochetkov)

Dieta wegańska ma coraz więcej zwolenników, także wśród gwiazd. Na co dzień stosują ją Natalie Portman, Miley Cyrus, Beyonce, Joaquin Phoenix i Zac Efron. Jak pokazują badania, wśród amatorów jarskiego jadłospisu przeważają panie. Zdaniem uczonych jednym z powodów takiej sytuacji jest zjawisko „kruchej męskości".

Niebieskie usta, zimne rączki. Przez dietę wegańską prawie zagłodzili córkę

Dwoje australijskich rodziców zostało uznanych za winnych doprowadzenia swej niespełna dwuletniej córki do niedożywienia z powodu stosowania u niej...

zobacz więcej

Dieta roślinna staje się coraz popularniejszym modelem żywienia. Specjaliści podkreślają, że eliminacja mięsa może nam przynieść liczne korzyści zdrowotne. Począwszy od pozbycia się nadprogramowych kilogramów, skończywszy na usunięciu z organizmu toksyn.

Weganizm pozostaje też w zgodzie z ekologią. Według statystyk przemysł mięsny zatruwa środowisko w większym stopniu niż koncerny naftowe. Niemałe znaczenie mają także względy etyczne, bo konsumowanie mięsnych produktów kłóci się z powszechną i podkreślaną przez wielu ludzi sympatią do zwierząt.

Roślinny jadłospis cieszy się dużą popularnością także wśród gwiazd, które chętnie dzielą się w wywiadach i mediach społecznościowych swoim entuzjazmem. Do grona znanych zwolenników jarskiej diety zaliczają się m.in. Natalie Portman, Miley Cyrus, Beyonce, Joaquin Phoenix, Ariana Grande, Ellie Goulding, Jessica Chastain, Peter Dinklage i Zac Efron.

„Krucha męskość”


Rozmaite badania pokazują, że wśród wegan dominują właśnie kobiety. Psychologowie są świadomi tej tendencji od dziesięcioleci. Pozostaje jednak kwestia pochodzenia takich dysproporcji.

Jedna z przyczyn może dotyczyć tzw. „kruchej męskości”, czyli idei, która zakłada, że mężczyźni nieustannie martwią się, że utracą męski status. Odczuwają więc oni potrzebę ciągłego udowodnienia swojej męskości.

Późne kolacje szkodzą kobiecemu sercu

Kobiety, które mają tendencję do wieczornego objadania się, są bardziej narażone na choroby serca – poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Columbia...

zobacz więcej

Mięso jest tymczasem stereotypowo utożsamiane z męskimi preferencjami kulinarnymi. Steven Heine, psycholog z University of British Columbia, sugeruje, że jest to w dużej mierze spowodowane czynnikami historycznymi. – Mięso zawsze kojarzyło się z niebezpieczeństwem, ponieważ mężczyzna musiał polować, aby je zdobyć, a także ze statusem, ponieważ było to cenne pożywienie – wyjaśnia psycholog w rozmowie z „BBC”.

Wpływ reklamy


Stereotyp ten został skutecznie utrwalony przez przemysł reklamowy. Począwszy od XIX wieku, gdy społecznie akceptowalnym stało się samotne jadanie kobiet poza domem, restauracje dwoiły się i troiły, aby wykoncypować, jakie jedzenie należy reklamować jako „kobiece”. Wybór padł na fikuśne desery i sałatki. Krwiste steki zostały zarezerwowane dla mężczyzn.

Badania Heine'a potwierdzają, jak silnie zakorzenione jest postrzeganie jarskich produktów jako kobiece, a mięsnych jako typowo męskie. Uczony odkrył, że sam fakt gustowania w wegetariańskich potrawach, bez znajomości cech cudzej osobowości i nawyków, wystarczył, aby dany mężczyzna wydawał się mniej męski. – Niektórzy panowie mogą martwić się, jak zostaną odebrani, jeśli zamówią sałatkę w restauracji – konkluduje Heine.

Wrażliwość względem zwierząt

Przyczyny dominacji kobiet wśród wegan upatrywać należy jednak również w ich większej empatii. Badania konsekwentnie pokazują, że panie wykazują się większym współczuciem, zwłaszcza jeśli chodzi o zwierzęta. Są one nie tylko mniej skore do konsumowania mięsnych produktów, ale także używania kosmetyków testowanych na zwierzętach. Nie powinno zatem dziwić, że to właśnie kobiety stanowią aż 75 proc. członków organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt.

W 2018 roku psycholog Carolyn Semmler postanowiła odkryć, czy kobiety lepiej radzą sobie również z tak zwanym „paradoksem mięsnym”. Polega on m.in. na tym, że choć potrafimy kochać przedstawicieli jednych gatunków zwierząt, jak psy czy koty, inne bez wyrzutów sumienia zjadamy.

Weganie wzbudzają w społeczeństwie ogromną niechęć. Większą – tylko narkomani

Dlaczego weganie budzą taką irytację? To pytanie zadali sobie psycholodzy, których zastanawiało, że zwolennicy diety roślinnej nie cieszą się dobrą...

zobacz więcej

Semmler wraz z kolegami z University of Adelaide przebadała 460 osób. Uczestnicy mieli za zadanie wybrać potrawę z jagnięciny, którą chcieliby zjeść, a następnie przeczytać, w jaki sposób jagnięta są hodowane i ubijane. Pod koniec badania opowiedzieli o tym, jak się czują oraz czy zmienił się ich stosunek do mięsa. – Rezultaty okazały się bardzo interesujące – przyznaje psycholog.

Większość kobiet poczuła się gorzej po przeczytaniu informacji o związku między zwierzętami a mięsem, natomiast mężczyźni pozostali w większości niewzruszeni. Wielu z nich zadeklarowało, że będą nadal spożywać mięsne produkty. – Była duża grupa mężczyzn, którzy bardzo silnie zareagowali na badanie, mówiąc, że będą jeść jeszcze więcej mięsa, ponieważ sądzą, że chcemy ich od tego odwieść – wskazuje ekspertka. Zespół badaczy nie otrzymał podobnej odpowiedzi od ani jednej kobiety.

Psycholog twierdzi ponadto, że wyniki jej badania pozostają w korelacji z rezultatami wcześniejszych analiz naukowych dotyczących tego, jak mężczyźni i kobiety zwykle radzą sobie z podobnymi dylematami. – Podczas gdy mężczyźni zwykle atakują i reagują zaprzeczeniem, kobiety myślą: „Zmodyfikuję swoje zachowanie, ponieważ problem dotyczy mnie; przyjmuję za to odpowiedzialność – wyjaśnia.

Wygląda na to, że dominacja kobiet wśród wegan sprowadza się głównie do różnic w poziomie empatii między płciami i naszych odmiennych strategii radzenia sobie z „paradoksem mięsnym”. A także do specyficznego męskiego lęku przed tym, że zamówiona w knajpie sałatka może podważyć ich starannie wypielęgnowany status.

źródło:
Zobacz więcej