RAPORT

Pogarda

Dieta a dobry humor i sen. Są wyniki badań

Warto sięgać po takie produkty, jak oliwa, tłuste ryby, mięso, orzechy lub nasiona (fot. Shutterstock/Yulia Furman)
Warto sięgać po takie produkty, jak oliwa, tłuste ryby, mięso, orzechy lub nasiona (fot. Shutterstock/Yulia Furman)

Najnowsze

Popularne

„Badania pokazują, że ludzie, którzy stosują dietę niskotłuszczową, znacznie częściej popadają w depresję, drażliwość, gniew i częściej towarzyszy im uczucie wrogości” – przekonuje na łamach „Psychology Today” dr Caroline Kamau.

Skrupulatne liczenie kalorii może doprowadzić do obłędu

Wielu dietetyków zaleca codzienne monitorowanie spożywanych kalorii. Jednak skrupulatne ich liczenie bywa niebezpieczne. Gdy przerodzi się w...

zobacz więcej

Badaczka powołuje się m.in. na długoterminowe badanie z udziałem 12 404 osób. W ciągu 10 lat badań stwierdzono, że mężczyźni na diecie niskotłuszczowej już po roku byli o 26 proc. bardziej narażeni na depresję. Po 10 latach ryzyko depresji pozostało o 14 proc. wyższe. Kobiety po roku na diecie niskotłuszczowej były o 37 proc. bardziej narażone na depresję. Po 10 latach ryzyko depresji pozostało o 30 proc. wyższe. Diety niskotłuszczowe zdefiniowano w badaniach jako regularne spożywanie beztłuszczowych posiłków, beztłuszczowych produktów mlecznych i niskotłuszczowych produktów mlecznych, takich jak margaryna.

W kontrolowanym badaniu 359 kobiet poproszono o stosowanie diety o niższej zawartości tłuszczu, w której 15-20 proc. kalorii pochodziło właśnie z tłuszczu, natomiast 382 kobiety poproszono o spożywanie ich zwykłej diety, gdzie średnio 29-30 proc. dziennych kalorii pochodziło z tłuszczu. Obie grupy kobiet otrzymały porady dietetyczne i miały normalną wagę 62-63 kg. Kobiety na diecie niskotłuszczowej doświadczyły znacznie wyższego poziomu stresu i problemów ze snem.

„Dwa długoterminowe badania pokazują, że diety o niskiej zawartości tłuszczu zwiększają prawdopodobieństwo popadnięcia w depresję, inne badanie wykazało, że diety o niskiej zawartości tłuszczu zwiększają ryzyko stresu i problemów ze snem. Jeden krótkoterminowy eksperyment pokazuje, że diety o niskiej zawartości tłuszczu zwiększają ryzyko, że osoby je stosujące staną się bardziej drażliwi, źli, wrogo nastawieni, napięci i niespokojni. Kolejny krótkoterminowy eksperyment wykazał, że diety o niskiej zawartości tłuszczu zwiększają ryzyko drażliwości i mniej pozytywnych emocji” – komentuje zebrane badania dr Kamau.

Ekspert podkreśla istotną rolę tłuszczów w diecie, wskazuje jednak na konieczność wybierania właściwych ich źródeł. Warto zatem sięgać po takie produkty, jak oliwa, tłuste ryby, mięso, orzechy lub nasiona. Jak zaznacza, tłuszcze trans również zwiększają ryzyko depresji, zatem obok odpowiedniej ilości, równie istotna jest ich jakość.

„Tłuszcz z diety jest ważny dla zdrowia psychicznego i zdrowia fizycznego. Na przykład pomaga twojemu ciału wchłonąć witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witamina A, D i E, dlatego oficjalne wytyczne zalecają codzienne spożywanie około 70 g odpowiednich rodzajów tłuszczu” – podkreśla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej