RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rozbudowa kopalni Turów. Czesi chcą zablokować inwestycję

Powierzchnia odkrywki wynosi 2400 ha (fot. PGE/mat.pras.)
Powierzchnia odkrywki wynosi 2400 ha (fot. PGE/mat.pras.)

Władze czeskiego kraju (województwa) libereckiego odwołały się od wydanej w styczniu polskiej decyzji otwierającej drogę do rozbudowy kopalni Turów – poinformował hetman (odpowiednik wojewody) kraju libereckiego Martin Puta.

Czesi przeciwni rozbudowie odkrywki w Bogatyni

Marszałek Kraju (województwa) Libereckiego Martin Puta odwiedził polską ambasadę w Pradze, by poinformować o próbach podważenia dokumentów...

zobacz więcej

– Kraj liberecki odwołał się od decyzji w sprawie pozwolenia na rozbudowę kopalni w Turowie i od decyzji, zezwalającej na natychmiastowe wdrożenie tych postanowień. Dotrzymaliśmy terminu apelacji, obowiązującego w Polsce, który wygasa 18 lutego – powiedział Puta.

Apelacja została złożona do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu za pośrednictwem kancelarii adwokackiej Franka Bolda – poinformowała agencja CTK.

Kraj liberecki wcześniej złożył także skargę do Komisji Europejskiej, wskazując na naruszenia w transgranicznym postępowaniu w ocenie oddziaływania na środowisko. Podkreślono, że postępowanie Polski jest niezgodne z prawem.

Czesi sprzeciwiają się rozbudowie „Turowa”, głównie ze względu na protesty mieszkańców wsi i Vaclavice, położonych w pobliżu polsko-czeskiej granicy, za którą znajduje się kopalnia. W listopadzie ubiegłego roku złożyli oni petycję do ministra środowiska Czech Richarda Brabca, w której sprzeciwiają się decyzjom polskiej strony.

Sygnatariusze petycji obawiają się, że w wyniku rozbudowy kopalni zwiększy się poziom hałasu i zanieczyszczenie pyłem oraz spadnie wartość należących do nich nieruchomości. W petycji zwrócili uwagę, że w wyniku dotychczasowej eksploatacji kopalni „wiele studni już wyschło albo woda szybko się w nich kończy”.

Kopalnia węgla brunatnego „Turów” pracuje głównie na potrzeby pobliskiej elektrowni, pokrywającej około 8 procent zapotrzebowania na energię w Polsce. Polska Grupa Energetyczna, do której należy elektrownia i kopalnia, planuje eksploatację złoża do 2044 roku.

źródło:

Zobacz więcej