Raport

Epidemia koronawirusa

„Jako 13-latka żegnałam umierającą mamę”. Dziennikarka reaguje na agresywny wpis Giertycha

Roman Giertych zasugerował, że za pieniądze dla chorych Magdalena Ogórek kupi sobie torebkę (fot. arch. PAP/Marcin Obara,Tomasz Gzell)

„Miesiącami patrzyłam jak umiera na raka moja Babcia, potem Mama, miałam wtedy 13 lat. Sama jestem w wysokiej grupie ryzyka. Popełnił Pan potworny wpis” – tymi słowami Magdalena Ogórek upomniała Romana Giertycha. Adwokat w twitterowym wpisie zasugerował, że kosztem chorych na raka dziennikarka kupi sobie nową torebkę.

Ogórek wyznała w swoim wpisie, że w związku z chorobą najbliższych spędziła na onkologii jako dziewczynka wiele miesięcy.

Słowa o „żałosnych kreaturach” nawiązują do wypowiedzi Kingi Rusin, która w ten właśnie sposób określiła dziennikarzy TVP. Była to reakcja na materiał wiadomości o wpadce prowadzącej „Dzień Dobry TVN”, która opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie z zamkniętej imprezy, na której obowiązywał kategoryczny zakaz fotografowania. Postępek Rusin wzbudził falę negatywnych reakcji w internecie.

Za PO-PSL oszczędzanie na służbie zdrowia. Teraz mamy wzrost nakładów o ponad 50 proc.

„2 mld na propagandę zamiast na onkologię” – pisze na swoim koncie twitterowym sztab Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oskarżając rząd o odebranie...

zobacz więcej

Roman Giertych napisał, że „rzecznik prezydenta nazwał chamstwem chęć wyrwania pieniędzy z TVP na rzecz chorych na raka”, choć Błażej Spychalski stwierdził jedynie, że chamstwem jest w ogóle zestawianie kwestii rekompensaty – koniecznej ze względu na skutki decyzji rządów PO-PSL – z potrzebami pacjentów.

Były lider Ligi Polskich Rodzin nawiązał w ten sposób do popularnej wśród sympatyków opozycji opinii, jakoby rekompensatę za utracone za czasów Tuska fundusze zapewniono kosztem pacjentów onkologicznych.

W rzeczywistości w ciągu ostatnich pięciu lat fundusze na onkologię i na całą służbę zdrowia wzrosły o ok. 50 proc. Kilkakrotnie więcej, niż wynosi wzrost PKB – także znacznie wyższy, niż przed 2015 r.

Na pacjentach, również onkologicznych, oszczędzano za rządów obecnej opozycji, którą Giertych popiera. Jak informowały media, ówczesny minister zdrowia, obecny szef sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej Bartosz Arłukowicz szczycił się oszczędnościami w wysokości 2 mld zł.

źródło:
Zobacz więcej